منو
سبد خرید

تاریخ هنر

تاریخ هنر

نویسنده: ه. و. جنسن
مترجم : 
پرویز مرزبان

ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 630
اندازه کتاب: رحلی گالینگور  - سال انتشار:  1379 - دوره چاپ:  3

کمیاب -  کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

گلاسه - تصاویر رنگی

تنها در کم‌تر از ده سال پس از نخستین چاپ این کتاب (1962 م)، بیش از یک میلیون نسخه از آن به‌فروش رسید. و به یازده زبان برگردانده شد. در نتیجه، با آوازه‌ای عالمگیر، اهمیت و ارزشش به جایی رسید که در فرهنگ معاصر چون پدیده‌ای استثنایی به شمار آمد.

مطالب بکر کتاب و به خصوص گزارش‌هایش درباره آخرین تحولات هنری، همراه با تصویرهای آن، بر سودمندی کتاب افزوده و آن را به صورت مآخذی بی‌همتا برای هنرپژوهان و دانشجویان بسیاری از دانشکده‌های معتبر سراسر جهان درآورده است. خوانندگانی که چاپ‌های پیشین این تاریخ هنر را از نظر گذرانده می‌دانند که این اثر فهرستی خشک از «واقعیت‌ها» و سال شمارها، یا بر شماری آثار هنری به رسمیت شناخته شده نیست...

تاریخ هنر جنسن از زمان نگارش اولین ویراست آن در سال 1962، برای دانشجویان و هنر شناسان مرجعی منحصر به فرد در معرفی، تحلیل و تبیین آثار، مکاتبات و جریان های اصلی هنر تجسمی جهان بوده است. این کتاب که به اکثر زبان های زنده جهان ترجمه شده صرفا فهرستی خشک از واقعیت ها و سال شمارها، یا برشماری آثار هنری به رسمیت شناخته شده نیست، بلکه نویسنده با ذوق و وسعت نظر و در عین حال دقت در پژوهش و داوری و نیز به پیروی از پسندیده ترین سنت های تاریخ نگاری، تحولات هنر در میان اقوام گوناگون را چون سرگذشتی پرحادثه و هیجان انگیز به نگارش درآورده است.

نویسنده به قبول و تکرار پذیرفته ها اکتفا نکرده بلکه با مرتبط ساختن شکله ای نامانوس و پیوند زدن میان نوآورده هاو ذوق و تجربه گذشتگان، آثار معماری و پیکر تراشی و نقاشی را تفسیر کرده و اهمیت مقام هر اثر را در تحولات تاریخ هنر روشن ساخته است.

اما این ترجمه مزیتی بر کتاب اصلی دارد زیرا مترجم و ناشر به ترجمه اصل کتاب بسنده نکرده، به منظور فراهم آوردن مطالب و شواهدی بیشتر درباره گذشته هنری خاورمیانه و جهان اسلام و خصوصا سرزمین ایران، از دانشمند و خاورشناس بزرگ، ریشارد اتینگهاوزن درخواست کردند بخشی درباره هنر باستانی و بخشی دیگر در زمینه هنر اسلامی ایران که به فراخور مقال و قابل انضمام بر متن اصلی باشد به نگارش درآورد؛ که ترجمه کامل این دو بخش نیز با تصویرهای مربوط در متن فارسی آمده است.

کتاب حاضر به شرح موجز در زمینه تاریخ هنر عرضه شماری از آثار هنری از تمدنهای بزرگ باستانی تا اقوام کوچک و بومیان و جزیره نشینان گمنام پرداخته است و نیز با الحاق واژگانی هنری و باارزش در دو بخش هنر ایران قبل از اسلام و پس از آن به خوانندگان فارسی زبان کمک شایانی کرده است.

در این کتاب که نویسنده آن را فروتنانه یک گزارش کوتاه می خواند، به ترتیب از دوره های پیش از تاریخ و خاستگاه های تمدن، نخستین آثار هنرهای تجسمی ـ معماری و پیکره سازی و نقاشی بحث می شود. سپس به شرح تحولات عمده‌ هنر در جامعه‌ بزرگ باستانی تا آغاز مسیحیت توجه می شود.

گزارش هنر ایران در دو بخش «از پارینه سنگی تا ظهور اسلام» و «تکوین و اشاعه‌‌ هنر اسلامی» آمده است. در ادامه نگاه جستجوگر بر هنر یونان و روم و به دنبال آن بر سیر هنر اروپا تا آخرین مراحل امروزین موقوف مانده است. آنگاه پس از بخشی درباره‌‌ هنر امریکای شمالی، گفتاری در هنر افریقا برای پایان بخشیدن به متن وجود دارد.

فهرست

هنر پیش از تاریخ
هنر بین النهرین
هنر مصریان
هنر ایران تا ظهور اسلام
هنر دره سند (هند)
هنر چین ـ هنر ژاپن
هنر یونان

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب