دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ هنر

تاریخ هنر

نویسنده: دینا آرنولد
مترجم : رحیم قاسمیان 
ناشر: بصیرت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 179
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1389- دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

این کتاب را باید دیباچه‌ای بر مسایل و مباحثی دانست که در کنار هم، شاخه تاریخ هنر را می‌سازند. در این با رویکردهای متفاوت به تاریخ هنر- از هنر کلاسیک تا هنر مدرن آشنا می‌شوید و مباحث مختلف اجتماعی و فرهنگی و فلسفی مرتبط با این آثار را از نظر می‌گذرانید، مباحثی همچون تأثیر مکاتب مختلف فلسفی و نظریه روانکاوی بر شیوه‌های تفکر ما درباره تاریخ هنر، بررسی معنا در هنر و نقش رسانه‌ها و تکنیک‌های مختلف آفرینش آثار هنری. می توان گفت این اثر از بهترین کتاب‌های مقدماتی برای آشنایی با مبحث تاریخ هنر است.

کتاب تاریخ هنر درواقع دیباچه‌ای بر مسائل و مباحثی است که روی هم رفته شاخه‌ی تاریخ هنر را می‌سازند. مباحث این کتاب از دل‌مشغولی‌های اصلی هنر برآمده‌اند که ارزش‌گذاری، دسته‌بندی، تفسیر، توصیف و تفکر درباره‌ی آثار هنری را شامل می‌شود. شیوه‌های رویکرد تاریخ هنر به این مباحث، در طی تاریخ تغییر و تحول پیدا کرده است. این تغییر در رویکردها نسبت به پارامترهای تاریخ هنر و این که چگونه این تواریخ می‌توانند موضوعات هنری را مورد کنکاش قرار دهند، پرسش‌هایی را در مورد نحوه‌ی عرضه‌ی تاریخ هنر در کلمات و محدودیت‌های زبان نوشتاری و گفتاری برای انجام این کار را طرح کرده است.

این کتاب مختصر و کوچک، وسیع‌ترین طیف ممکن از هنر را که انتظار داریم در گالری‌ها و موزه‌ها ببینیم پوشش می‌دهد. رویکرد نویسنده در نوشتن این کتاب به گونه‌ای انتخاب شده که مباحث مطرح شده و تصاویر انتخاب شده، جذاب‌ و آموزنده باشند.

کتاب‌های سنتی تاریخ هنر بر دوره‌ها و سبک‌ها تاکید دارند و بر تولید فرآورده‌های هنری غربی تمرکز می‌کنند و همین امر می‌تواند رویکردهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهد و اجازه ندهد که مثلا آثار هنری را بر اساس موضوع، یا بر اساس میزان تاثیرپذیری از فرهنگ‌های غیرغربی، دسته‌بندی و تحلیل کنیم.

این کتاب با این هدف نوشته شده تا چنین شیوه‌های سنتیِ نگرش به هنر و نوشتن درباره‌ی آن را مورد چالش قرار دهد. بنابراین نویسنده سعی کرده نمونه‌هایی را به عنوان مثال و نماد انتخاب کند که به لحظات تاریخی و فرهنگ‌های متفاوت تعلق دارند. با توجه به حجم اندکی که این کتاب دارد، نویسنده در انتخاب تصاویر هم سخت‌گیر بوده و تصاویری را انتخاب کرده که به موضوعات مورد بحث ارتباط دارند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات