منو
سبد خرید

تاریخ هرودوت ، دو جلدی

تاریخ هرودوت ، دو جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ هرودوت ، دو جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 36206
  • وزن: 2.20kg
  • UPC: 180
0 ریال

تاریخ هرودوت

نویسنده: هرودوت
مترجم: مرتضی ثاقب فر
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1150
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

تاریخ هرودوت کتاب تاریخی است که توسط هرودوت، مورخ یونانی نوشته شده‌است. این کتاب اولین کتاب تاریخ در جهان به شمار می‌رود و شامل ۹ کتاب است. شرح زندگانی ۴ شاه ایرانی کوروش بزرگ،کمبوجیه،داریوش بزرگ،خشایارشا در تاریخ هرودودت آمده‌است. تاریخ هرودوت ابتدا در قرن پانزدهم میلادی در اروپا از یونانی به زبان لاتین ترجمه شد. هنری راولینسون شرق شناس معروف و کاشف خط میخی در پادشاهی محمدشاه قاجار به عنوان مربی نظامی در فوج کرمانشاه به خدمت اشتغال داشت و ضمن همین خدمت به کاوش و پژوهش در زمینهٔ کشف خط میخی همت گماشت و سرانجام موفق شد. اندکی پس از کشف خط میخی توسط او، برادرش جرج راولینسون از آن اکتشاف مهم تاریخی بهره گرفت و اولین ترجمهٔ کامل انگلیسی تاریخ هرودوت را با حاشیه‌ها و توضیحات در چهار جلد منتشر کرد.

کتاب تواریخ نخستین تاریخ جهان است که دربارهٔ آداب و رسوم اقوام و ملیت‌های گوناگون سخن گفته و مجموعاً ۹ کتاب یا فصل است. گرچه هرودوت کتابش را تقسیم‌بندی نکرد ولی در دورهٔ رنسانس آن را به ۹ کتاب یا فصل‌های مختلف تقسیم کردند و هریک را به نام یک میوز خواندند. این تقسیمات گاهی با محتوای گزارش خود وفق ندارند ولی در هر صورت اکنون کاربردی سنتی یافته‌اند و سبب می‌شوند تا مراجعه به مطالب کتاب آسان شود. از ۹ کتاب او سه کتاب به آسیای صغیر، مصر، میان‌رودان، ایران و سوریه و سرزمین‌های مجاور آن، کتاب چهارم دربارهٔ سکاها و کتاب پنجم تا نهم به جنگ‌های ایران و یونان اختصاص دارد.

هرودوت (425 ـ 480 پ.م) اهل هالیکارناس بود. این شهر از بخش‌های یونانی‌نشین امپراتوری هخامنشی به‌شمار می‌رفت. از همین روست که بسیاری هرودوت را شهروندی ایرانی می‌شناسند. او اثر تاریخی بزرگ خود را در 9 کتاب و در زمان فرمانروایی «پریکلس» در آتن نوشت. 
هرودوت در کتاب اول و دوم سرگذشت کوروش بزرگ و در کتاب سوم داستان کمبوجیه و رفتن او به مصر و سرانجام او را گزارش می‌کند. کتاب چهارم و پنجم و ششم درباره‌ داریوش بزرگ است و کتاب‌های هفتم و هشتم و نهم داستان لشکرکشی خشایارشا به یونان را دربردارد. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات