منو
سبد خرید

تاریخ هخامنشیان ، پانزده جلدی

تاریخ هخامنشیان ، پانزده جلدی
-10 %
تاریخ هخامنشیان ، پانزده جلدی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 129573 - 36/0
  • وزن: 13.20kg
6,255,000 ریال
6,950,000 ریال

تاریخ هخامنشیان

نویسنده: پی یر بریان - هلن سانسیسی وردنبورخ - آملی کورت
مترجم: مرتضی ثاقب فر
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 7264
اندازه کتاب: وزیری گالینگور ؛ با قاب - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

هخامنشیان گروهی از آریایی‌ها بودند که به فرماندگی کوروش بزرگ (انشان) حکومتی را در فلات ایران بنا کردند. با طلوع دولت هخامنشی که به وسیله کوروش بزرگ پارسی از خاندان نامور بنیاد گردید (حدود ۵۵۰ پ. م)، ایران در صحنه تاریخ جهانی نقش فعال و تعیین کننده‌ای یافت. همچنین، این دولت منشاء و مرکز یک تمدن و فرهنگ ممتاز آسیایی و جهانی دنیای باستان شناخته شد.

کوروش بزرگ، پادشاه سرزمین انشان (انزان، ایذه کنونی از شهرهای استان خوزستان) و سر کرده سلحشور و محبوب طوایف پارسه (پارس) که قلمرو او و پدرانش در آن روزها تابع حکومت پادشاهان خاندان دیااکو محسوب می‌شد، با شورش بر ضد آستیاگ و پیروزی بر او، هگمتانه (اکباتان، همدان) را گرفت (۵۴۹ ق. م). وی، خزانه‌ها و ذخایر تختگاه ماد را هم بنابر روایت یک کتیبه بابلی، به " انشان " برد و سرانجام به فرمانروایی طوایف ماد در ایران پایان داد.

پیروزی سریع او بر قلمرو ماد که بلافاصله پس از سقوط همدان زیر تسلط او درآمد، در نزد پادشاهان عصر موجب دل نگرانی شد. کوروش برای مقابله با اتحادیه‌ای که با شرکت لیدیه، بابل و مصر بر ضد او در حال شکل گرفتن بود، خود را ناچار به درگیری با آنها یافت.پس از آن، بلافاصله با شتابی بی مانند، به جلوگیری از یورش کرزوس پادشاه لیدیه، که با عجله عازم تجاوز به مرزهای ایران بود، پرداخت.

در جنگ، کرزوس شکست خورد و ساردیس (اسپرده، سارد) پایتخت او به دست کوروش افتاد (۵۴۶ق. م). این پیروزی، آسیای کوچک(ترکیه امروزی) را هم برقلمرو وی افزود (۵۴۹ ق. م) اما، پیش از درگیری با بابل و ظاهراً برای آنکه هنگام لشکر کشی به میان رودان (بین‌النهرین) مانند آنچه برای هووخ شتره، پادشاه ماد، در هنگام عزیمتش به جنگ با آشور پیش آمد، دچار حمله سکاها نشود، چندی در نواحی خاوری فلات به گسترش قدرت و تأمین حدود پرداخت.

بالاخره، با گذر از دجله حمله به بابل را آغاز کرد و تقریباً بدون جنگ آن را فتح کرد (۵۳۸ ق. م) با فتح بابل، سرزمینهای آشور و سوریه و فلسطین هم که جزو قلمرو نبونید- پادشاه بابل - بود نیز، به تصرف کوروش در آمد. اما، در گیریهایی که در نواحی خاوری کشور در حوالی گرگان و زمین‌های میان دریاچه کاسپین و دریاچه آرال برای او پیش آمدو ظاهراً به مرگ او منجر شد (۵۲۹ ق. م)، او را از اقدام به لشکر کشی به مصر، که در گذشته با لیدیه و بابل برضد وی هم پیمان شده بودند، مانع گشت.

نه تنها دولت از ايزدان ايلامي تبار حمايت مالي مي كرد، بلكه همان طور كه هلوك قبلا متذكر شده است، با آنها و ايزدان ايراني تبار به يكسان رفتار مي شد (1969، ص5). از ديد مقامات تخت جمشيد،‌ايزدان ايلامي آشكارا بخشي از ايزدكده محلي بودند و به محيط فرهنگي بومي خود تعلق داشتند. و درست از همين روست كه برچسب ” پارسي” براي ايزدان هم ايلامي و هم ايراني تبار در چارچوب بايگاني بارويي مناسبتر به نظر مي رسد. و بنابراين اين ايزدان چون پارسي بودند از حمايت مالي دولتي برخوردار مي شدند.

اثری است پانزده جلدی به تالیف ووترف.م.هنکلمن با ترجمه مرتضی ثاقب فر و چاپ انتشارات توس. مجموعه ای که به روایت تاریخ گسترده هخامنشیان می پردازد، سلسه ای که کارهایی مهم برای ایران صورت دادند و گاه پادشاهانی بسیار شایسته آن را اداره می کردند. هر جلد از این اثر گرانبها به موضوعی خاص در آن دوره پرداخته است.

فهرست

جلد اول آن منابع، ساختارها و نتیجه گیری
جلد دوم منابع یونانی
جلد سوم روش و نظریه
جلد چهارم مرکز و پیرامون
جلد پنجم ریشه های سنت اروپایی
جلد ششم آسیای صغیر و مصر
جلد هفتم از نگاه مسافران
جلد هشتم تداوم و تغیر
جلد نهم بررسی مهرهای تخت جمشید
جلد دهم که به دو کتاب مجزاتقسیم شده از کورش تا اسکند، تاریخ امپراطوری هخامنشی
جلد یازدهم مطالعاتی درباره تاریخ ایران
جلد دوازدهم مهرهای داسکولیون
جلد سیزدهم چشم اندازی ایرانی
جلد چهاردهم خدایان دیگری هستند

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات