کتاب تاریخ نوروز و گاهشماری ایران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات اقبال

تاریخ نوروز و گاهشماری ایران

نویسنده: عبدالعظیم رضایی
ناشر: اقبال
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 512
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1388 ~ 1384- دوره چاپ: 6 ~ 4

 

مروری بر کتاب

شناخت ایران باستان بی‌گمان بدون شناخت فلسفه اخلاق ایرانیان باستان میسر نیست چرا که یکی از عوامل بسط و قبض تمدن ایران باستان را در بررسی اخلاق آنان می‌توان یافت. شادروان رضایی نیز آثار گران‌بهایی در زمینه تاریخ ایران باستان به یادگار گذاشته است.

در جهان هیچ ملتی و تیره ای به اندازه ایرانیان به گاهشماری و تاریخنگاری دلبسته نبوده است و هیچ ملتی چون ایرانیان دارای آن همه سنجش های اندازه گیری زمان از هزاره ها، دوره ها و سال های خورشیدی و قمری گوناگون سال ها، ماهها، هفته ها، روز و ساعت و دقیقه و... با نام و نشان های جداگانه نبوده است.

باید دانست که هر کدام از این سنجش های نامبرده برای آهنگ ویژه ای پدیدار و درست شده و موارد به کارگیری ویژه داشته است.

عنوان کتابی درباره جشن‌های نوروز در ایران باستان است. این کتاب در بیست و شش بخش گردآوری شده است. نگرشی بر آغاز سال شمسی کنونی، کبیسه چگونه برگزار می‌شد، سال و بخش‌های آن در نزد ایرانیان، گاهشماری در ایران باستان و اوستا، جشن‌ها و شادی‌ها در ایران باستان، چهرشنبه سوری، پیشینه تاریخی نوروز در ایران، گاهشماری یزدگردی باستانی، رصدخانه‌ها، آگاهی‌ها درباره تاریخ و تقویم، تاریخ مهر مسیحا و مانی، تاریخ زرتشت و روزگار او، تاریخ اصحاب کهف، هجرت پیامبر اسلام، عیدها و جشن‌های سغدیان از جمله بخش‌های مختلف این کتاب است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ نوروز و گاهشماری ایران

  • ناشر: اقبال
  • کد کتاب: 90973 - 53/3
  • موجودی: در انبار
  • 650,000ریال

برچسب ها: عبدالعظیم رضایی, تاریخ ایران باستان, نوروز, تقویم ایرانی, تاریخ تمدن ایران, جشن های ایرانی, نوروز, تاریخ ایران باستان, کتاب تاریخ نوروز و گاهشماری ایران