دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران از نگاهی دیگر

تاریخ نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران از نگاهی دیگر

نویسنده: محمدحسن سالمی
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 772
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نهضت ملی کردن صنعت نفت از جمله نهضت‌ های قابل تامل تاریخ معاصر در ذهنیت تاریخی مردم ایران قبل از شروع نهضت عظیم اسلامی به رهبری حضرت امام است. آنچه تاکنون درباره این حادثه مهم نوشته و منتشر شده، توسط هوادارن جبهه ملی و دکتر مصدق به نگارش درآمده است.

تاریخ‌نگاری نهضت ملی، مصداق بارز و عینی وارونه‌نویسی تاریخ و اسطوره‌سازی از فردی خاص می‌باشد. در این تاریخ‌نگاری، نقش نیروهای مذهبی و علما و مراجع نادیده گرفته شده است؛ در حالی که نیروهای مذهبی نقش اصلی را در ایجاد این نهضت داشتند.

در تاریخ‌نگاری مذکور، نقش آیت‌الله کاشانی و نیروهای مذهبی کمرنگ است. نگارنده کتاب حاضر، از نزدیک شاهد حوادث نهضت ملی شدن صنعت نفت و مبارزات آیت‌الله کاشانی بوده و خاطرات خود را در کتاب نگاشته است. مطالب کتاب حول نقش نیروهای مذهبی در نهضت ملی نفت اعم از جمعیت فداییان اسلام، آیت‌الله کاشانی و سایر مراجع می‌باشد.

دکتر سالمی به دلیل نزدیکی به یکی از قطب های سیاسی آن روز ایران، در جریان بسیاری از مسائل، رویدادها و حوادث بوده است.او نوه ی دختری آیت الله کاشانی، یکی از رهبران نهضت ملی می باشد و به این دلیل و همچنین به دلیل فعالیت سیاسی در نهضت، تجربیات و اطلاعات زیادی از مقطع زمانی مورد بحث دارد. وی که هم اکنون در 75 سالگی در کسوت پزشکی بازنشسته، ایام کهولت را می گذراند، با تکیه بر خاطرات و مشاهدات شخصی، اسناد خانوادگی و خصوصی و بالاخره دیگر منابع و کتاب ها، روایتی را از فرآیند نهضت ملی ارائه می دهد، روایتی که مختص به دکتر سالمی بوده و جای جای آن بیانگر نقطه نظرات و دیدگاه های او در تحلیل وقایع مورد بحث است.

محور تقریرات و کتاب حاضر، بررسی و شرح زندگانی و فعالیت آیت الله کاشانی (از تولد تا وفات) می باشد و در خلال این بررسی، دکتر سالمی خاطرات و نظرات خود را ارائه می کند. تلاشی که رهاورد آن، کتاب حاضر و روایتی دیگر از یکی از دوره های پر افتخار تاریخ معاصر کشور ایران است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات