كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تاریخ معماری مدرن

تاریخ معماری مدرن

نویسنده: لئوناردو بنه ولو
مترجم: سیروس باور
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 650
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

مصور

معماری مدرن یا معماری نوگرا ؛ نام جنبشی در معماری است. در معماری مدرن، کارکرد  با ایده‌هایی ترکیب می‌شود که مفاهیم و فرم‌های تاریخی از آن حذف شده‌اند. از شیوه‌های این نوع معماری می‌توان سبک بین‌المللی، آرت دکو، معماری آلی، و سبک چمنزار را نام برد.نخستین آگهی (اعلامیه) مهم بین‌المللی معماری نوین، وایسنهوف در اشتوتگارت –۱۹۲۷- در واقع نمایشگاهی با عنوان «سکونتگاه» بود.

جنبش مدرن با در نظر گرفتن سکونتگاه به عنوان نقطه عطف، سلسله مراتب سنتی کارهای ساختمانی را دگرگون کرد. کلیسا و قصر، به عنوان مهم‌ترین کارهای گذشته، اهمیت خود را از دست دادند، و از آن زمان به بعد موسسات عمومی دولتی، «توسعه» خانه را مورد توجه قرار دادند. به موجب همین امر نوعی نگرش دموکراتیک جدید، بر پایهٔ ساختار دنیای نوین پدید آمد.

بارها پیشگامان معماری مدرن تازگی جهان مدرن را یادآور شدند، و تأکید کردند که اکنون معماری نمی‌تواند با فرم‌های گذشته به کار رود. در این باره، شعار لو کوربوزیه بسیار شناخته شده‌است: «عصر مهمی آغاز شده‌است. روحیه جدیدی به وجود آمده… سنت‌ها و رسوم باعث سرکوب معماری شده‌اند.

«سبک‌ها» دروغ اند… عصر متعلق به ما، و سبک متعلق به آن، روز به روز معین می‌شوند.» و میس ون در روهه می‌افزاید: «نه دیروز، نه فردا، بلکه فرم را تنها در همین امروز می‌توان معین ساخت.» این عقیده که بیان شد بی‌توجه به عقاید سیاسی بود، گرچه هر دو با نگرشی ریشه‌ای با یکدیگر پیش می‌رفتند. هانس مه یر مارکسیست در مقاله‌ای با عنوان «دنیای نوین» نوشت: «هر عصری فرم جدید خود را می‌طلبد. هدف ماست که به دنیای جدید، شکلی جدید با معانی امروز بدهیم. اما دانش ما از گذشته باری است که بردوش ما سنگینی می‌کند…» نتیجه آنکه، معماری باید از نو دست به‌کار شود «انگار هرگز پیش از این نبوده‌است»، و این هدفی است که پیش از این دربارهٔ آغاز قرن مطرح نشده بود.

فهرست

فصل 1 :بوجود امدن و توسعه شهرهای صنعتی

تحولات تکنیک ساختمان در طول انقلابات صنعتی
دوره تجدید سازمان و مبانی شهرسازی مدرن
هوس مان و طرح پاریس
مهندسی و معماری در نیمه قرن نوزدهم

فصل 2 :    بحث در شهرهای صنعتی

شهرهای صنعتی و منتقدین آن
اقداماتی که برای اصلاح شهرهای صنعتی انجام گردید

فصل 3 :    شهرهای صنعتی آمریکا

روش های موروثی ساختمان در آمریکا
مدرسه شیکاگو و پیش قدسان آمریکائی

فصل 4 :    جنبش پیش قدمی در اروپا

آرت نوو
سهم فرانسه در جنبش مدرن آگوست پره و تونی گارینه
تجربیات شهرسازی از 1890 تا 1914

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ معماری مدرن

  • 1,000,000ریال

برچسب ها: لئوناردو بنه ولو, سیروس باور, تاریخ معماری, معماری, معماری مدرن, تاریخ هنر, کتاب تاریخ معماری مدرن