كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تاریخ مطبوعات فارس ؛  دوره رضاشاه پهلوی

تاریخ مطبوعات فارس 

نویسنده:  سیروس رومی
ناشر: نوید شیراز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 142
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1 

کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب 

دوره رضاشاه پهلوی

 ‌هدف اصلي من از نوشتن اين كتاب شناساندن مطبوعات فارس بود؛ زيرا نام روزنامه‌هاي فارس در كتابهاي زيادي به صورت فهرست‌وار آمده بود كه لازم بود نظمي به آنها داده شود و دانستني‌هاي بيشتري در اختيار علاقمندان قرار گيرد....

در دورة قاجاریه به دلیل رفت و آمد ایرانیان به اروپا و آشنایی با غرب، پدیده های غربی مانند روزنامه، چاپ، رادیو، عکاسی و سینما که پدیده های فرهنگی هستند، به اضافة گرایش ساماندهی احزاب و گفتوگو از آزادی و دموکراسی، زمینه های تغییر و تحولات بنیادین را در کشور پیریزی کرد. به خصوص پس از امضای حکم مشروطیت توسط مظفر الدین شاه، به خصوص مطبوعات فعالیت زیادی داشتند.

اما پس از سقوط حکومت قاجاریه و تاسیس سلسلة پهلوی توسط رضاخان، از سال 1304 دوران تلخ و محدود مطبوعات آغاز شد و در سال 1310 تعداد روزنامه ها به شدت کاهش یافت و این وضعیت تا سال 1320 یعنی زمان سقوط رضاخان ادامه پیدا کرد. در کتاب حاضر، تاریخ مطبوعات فارس در دورة رضاشاه بررسی شده و روزنامه هایی که در آن زمان در این استان به چاپ میرسید، معرفی شده است. وقایع، ظریف، آدمیت، اسلام، پرچم آزادی، آیینة فارس، کازرون، فلاحت فارس و... از جملة این روزنامه ها هستند.

در این دوره، شهربانی کاملاً بر مندرجات جراید نظارت داشت. دخالت شهربانی نه فقط نسبت به مقالات سیاسی و اخبار داخلی و خارجی جراید بود، بلکه اعلانات روزنامه نیز قبل از انتشار به‌نظر اداره شهربانی می­رسید. برای بررسی وضعیت روزنامه‌ها و روزنامه‌نگاران در دوره پهلوی اول، ابتدا به سرنوشت برخی روزنامه­‌های منتقد مانند «پیکار» و «طوفان» و نیز نویسندگان و مدیران آن‌ها به‌عنوان مخالفان دولت حاکم می‌پردازیم و پس از آن شرایط روزنامه‌های تمجیدکننده دولت رضاشاه، هم‌چون «سهند» را بررسی می‌کنیم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ مطبوعات فارس ؛ دوره رضاشاه پهلوی

  • ناشر: نوید شیراز
  • کد کتاب: 97086 - 112/7
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: سیروس رومی, تاریخ مطبوعات ایران, تاریخ سیاسی ایران, مطبوعات فارس, پهلوی, رضا شاه, رضاشاه, کتاب تاریخ مطبوعات فارس ؛ دوره رضاشاه پهلوی