منو
سبد خرید

تاریخ مشروطیت به روایت اسناد

تاریخ مشروطیت به روایت اسناد
تاریخ مشروطیت به روایت اسناد
  • موجودی: موجود
  • مدل: 133648 - 96/11
  • وزن: 1.20kg
1,650,000 ریال

تاریخ مشروطیت به روایت اسناد

نویسنده: ابراهیم صفائی
ناشر: ایرانیان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 836
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

کتاب با ذکری از قیام عمومی مردم ایران علیه قرارداد رویتر آغاز می‌گردد. در همین بخش تلگراف میرزای شیرازی و ظل‌السلطان و آقا نجفی به شاه و لغو قرارداد از جانب شاه، زندگی و مرگ سید جمال‌الدین اسدآبادی بررسی می‌شود . نویسنده در بخش بعدی برکناری امین‌السلطان و صدارت امین‌السلطان و سفر مظفرالدین شاه به اروپا را بررسی می‌کند .سپس زمامداری عین‌الدوله و مجازات بازرگانان قند و پایان زندگی مظفرالدین شاه ذکر می‌شود .

نویسنده، در بخش‌های بعدی سلطنت محمدعلی شاه، تبعید بهبهانی و طباطبایی، کناره‌گیری سردار اسعد، و درگذشت عضدالملک نایب السلطنه را تحلیل می‌کند .بخش عمده‌ای از مباحث به زندگی امین‌الدوله، مشیرالدوله نائینی، ظهیرالدوله، عبدالله بهبهانی، محمد طباطبایی، نورالله اصفهانی، صنیع‌الدوله، سعدالدوله، سردار اسعد بختیاری، سپهدار تنکابنی، احتشام‌السلطنه، ملک‌المتکلمین، سید جمال واعظ، تقی‌زاده و ستارخان و یپرم خان اختصاص دارد .نویسنده، در ضمن ذکر آرای چهره‌های شاخص مشروطه به ویژگی‌های ظاهری آنها نیز توجه دارد .

برای نمونه، او درباره یپرم خان می‌نویسد" :یپرم مردی لاغر و بلند قد گندمگون و رنگ پریده بود، نیمه ریشی کوتاه و پرپشت و ابروانی پر بر چهره وی سیاه افکنده بود ."

فهرست

فصل نخست در پنج بخش و بخش اول پادشاهی مظفرالدین شاه و حوادث در عهد وی از جمله واگذاری امتیاز نفت جنوب و سفر وی به اروپا...
بخش دوم زمامداری عین الدوله و آغاز انقلال مشروطه و صدور فرمان مشروطه، تأسیس شورای ملی،
بخش سوم سلطنت محمدعلی شاه مستبد و حوادث مختلف از جمله قرارداد ۱۹۰۷ روس و انگلیس
تسخیر تهران، سوء قصد به پادشاه
حوادث باغ شاه و برکناری محمدعلی شاه

بخش چهارم ایران حوادث پس از محمدعلی شاه،
بخش پنجم تحولات ایران تا پایان دوره دوم مجلس، ستارخان
و....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات