کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
تاریخ مردم ایران ؛ دو جلدی

تاریخ مردم ایران ؛  دو جلدی

نویسنده: عبدالحسین زرین کوب
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1170
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1377 دوره چاپ:
 5 

 

مروری بر کتاب

نویسنده در پژوهش حاضر در ادامه کتاب 'تاریخ مردم ایران قبل از اسلام' تاریخ مردم ایران را تا آستانه عصر سلجوقیان بررسی می‌کند .وی تاریخ ایران در قرون نخستین اسلامی را استمرار گذشته باستانی آن به شمار می‌آورد .
فصل اول شرحی است از پی آمدهای سقوط ساسانیان و اوضاع ایران در دو قرن اول هجری تا آغاز حکومت طاهریان که این موضوعات را شامل می‌شود :سقوط ساسانیان و پی آمدهایش, یزدگرد سوم و فرار و مرگ, اعراب در ایران, قیام‌های ضد اموی, ایرانیان و فرجام دولت اموی, عباسیان و قیام‌ها, نهضت‌های فکری و برامکه, طوایف و اقوام در ایران این دو قرن, اختلافات در السنه و آداب و سنن, خراسان و طلوع فرهنگ و استقلال .

در فصل دوم با عنوان 'کشمکش و رستاخیز 'از طاهریان خراسان, صفاریان سیستان و علویان طبرستان, همچنین موقعیت شیعه و خوارج و اهل کتاب و اهل سایر مذاهب و فلاسفه و متکلمان و متصوفه در قرن سوم و چهارم سخن به میان آمده است.موضوع فصل سوم سامانیان و غزنویان است .
فصل چهارم مروری است بر سلاله‌های محلی ایران در قرون نخستین اسلامی شامل بنی دلف, ساجیان, سالاریان, آل مسافر, روادیان, شدادیان, شبانکارگان, جستانیان, و آل مسافر .

فصل پنجم به تاریخ سلسله‌های حکومتگر کرانه دریای خزر شامل آل دابویه, آل پاذوسفان, آل باوند, آل زیار و سرانجام آل بویه اختصاص یافته است .
آخرین فصل کتاب با عنوان 'از اصفهان تا بغداد 'تحقیقی است درباره تاریخ سیاسی و اوضاع و احوال اجتماعی, سیاسی, اقتصادی, فرهنگی و علمی ایران در دوران فرمانروایی 'آل بویه 'همچنین گزارشی است از مهم‌ترین اقدامات و دستاوردهای ایشان در قرن چهارم هجری .
کتاب با یادداشت‌های مولف و فهرست‌ها شامل کتاب‌نامه و فهرست راهنما به پایان می‌رسد .
"تاریخ نه آیینه عبرت است نه کارنامه جهل و جنایت. کسانی که با آن چنین شوخیها کرده اند در واقع خواسته اند بعضی از کسانی را که در تاریخ، نام و آوازه یافته اند دست بیاندازند یا ستایش و نکوهش کنند.

تاریخ راستین سرگذشت زندگی انسان است. سرگذشت انسانهاست که زندگی کرده اند و حتی در راه آن مرده اند. اما آنچه برای مورخ اهمیت دارد آن نیست که چگونه مردهاند، آن است که اینها چگونه زیسته اند. شک نیست که زندگی از آنچه جهالت و شقاوت انسان خوانده می شود هرگز خالی نیست و از اینجاست که در تاریخ صفحه های آلوده و تیره هست.

...در کتاب حاضر سعی کرده ام آنچه را از تاریخ واقعی مردم و از طرز معیشت و تفکر و اخلاق آنها از منابع موثق به دست می آید بی هیچ شور و احساسی قومی به بیان آورم. اگر با این حال مواردی هست که احیانا با آنچه برخی شرق شناسان غربی در این باب ها اظهار کرده اند به توافق نرسیده ام، از آن روست که نتوانسته ام مثل آنها تجاوز روم و بیزانس را با دیده تحسین بنگرم و واکنش مردم ایران را در مقابل جاذبه یونانی گری و روم پرستی، گرایش به ارتجاع و تسلیم به استبداد تلقی کنم...

فهرست 

جلد اول : ایران قبل از اسلام 

دنیای اساطیر 
افقهای دور 
نیزه های پارسی 
اسلحه طلایی 
آتش در کاخ 
...


جلد دوم: کشمکش با قدرتها

در باب ماخذ و نقد آنها
فرجام روزگار ساسانیان
اسلام در مهد
عرب در ایران
موالی و نهضت ها
دنیای هزار و یک شب
رستاخیز ایران
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ مردم ایران ؛ دو جلدی

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 71286 - 115/8
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: عبدالحسین زرین کوب, تاریخ سیاسی ایران, ایران قبل از اسلام, ایران و اسلام, تاریخ اجتماعی ایران, اسلام در ایران, تاریخ ایران باستان, تاریخ شاهان ایران, کتاب تاریخ مردم ایران ؛ دو جلدی