منو
سبد خرید

تاریخ مردمی آمریکا

تاریخ مردمی آمریکا
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ مردمی آمریکا
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 142431 - 56/3
  • وزن: 0.60kg
0 ریال

تاریخ مردمی آمریکا

نویسنده: هاروی واسرمن
مترجم: محمد قاضی,ملک ناصر نوبان
ناشر: آروین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 290
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو 

 

مروری بر کتاب

از 1860 تا 1921 

«تاریخ مردمی» چیست و چرا ما به آن نیازمندیم؟ نخست از آن جهت که انتظارداریم یک تاریخ مردمی به گونه ای نگاشته شده باشد که بتوانیم همه آن را عاری ازواژه های پرلاف و گزافی بیابیم که طلیه هجی حرفهای اغلب برای پوشاندن اندیشه های مبتذل خود بکار میبرند.

هاروی واسرمن مورخی است که مطالب را ساده و صریح مینویسد. وقتی دریک کتاب تاریخ مبحثی از اواخر سده نوزدهم ایالات متحده را چنین آغاز میکند که: «جنگ داخلی عده ای از سوداگران را بسیار ثروتمند ساخت، ما شگفت زده میشویم» چون هیبتی که اصطلاحات پیچیده تاریخ های دیگر در ما برجا گذاشته اند،باعث میشود این جمله که لب کلام است ما را هرت وا دارد.

ولیکن درعین حال این جمله این وعده را هم میدهد که بسیار بیش از اینها به ما بگوید. این جمله الهامی در بر دارد که برای هر یک از روایات تاریخ مردمی ایالاات متحده بسیار پراهمیت است. و آن اینکه در پشت سر سیاست ها و جنگ ها و دیپلماسی ها که در تاریخ های قراردادی این کشور برآنها تکیه میشود چیزی بنیادی تر وجود دارد.

چیزی که هارولد لاسول  دانشمند و کارشناس علوم سیاسی زمانی چنین توصیف میکرد چه کس چه چیزرا چگونه و چرا بدست می آورد؟ در نخستین سال های این سده تاریخ نویسانی دلیردرزیرظاهر کشمکش های سیاسی بااصرار تمام در پی کشف انگیزه های بنیادی تری دررفتارانسانی بودند. کتاب تعبیرات اقتصادی از قانون اساسی اثر چارلز ببر که درست پیش ازجنگ جهانی اول نگاشته شده کوشیده است، تا آن به پوچ و افسانه واری راکه بر سراسر سیستم آموزشی ما سایه افکنده بود و در آن پدران موسس که قانون اساسی آمریکا را پیش نویس کرده اند، بمثابه میهن پرستانی از خود گذشته وصف شده بودند که تنها هم و غمشان رفاه هم میهنانشان بوده است کنار بزند.

او ما را از این نکته آگاه میسازد که بیشتر این مردان خداوندان برده دار و مالکان املاکث وسیع و دارندگان سهام شرکت ها بودند که منافع مالی و فلسفه های سیاسی شان ایشان را برآن میداشت تا خواهان حکومتی قوی و محافظه کار باشند، حکومتی که مانع و سد راه شورشهای تهیدستان شود.

تاریخ آمریکا بعنوان یک کشور به کمابیش چهارصد سال باز می‌گردد، کما اینکه روز استقلال رسمی آمریکا در سال ۱۷۷۶ بود. اما آمریکا بعنوان یک زیستگاه بشری قدمت بسیار بیشتری دارد.نخستین انسانهایی که به قاره آمریکا رسیدند، بخشی از موج مردمانی بودند که به آرامی از آفریقا گذر کرده به قاره‌های دیگر رفته بودند. پاره‌ای از این مردمان حدود یکصد هزار سال پیش ابتدا به آسیا و اروپا مهاجرت کردند.کشتی های بزرگ در ساحل پهلو گرفتند و کریستف کلمب ظفرمند پا به خشکی گذاشت تا سرزمینی نو را کشف کند. این روایتی رسمی است از کشف قاره آمریکا. اما به راستی ساکنان بومی سواحل که به این کشتی ها نگاه می کردند چه فکری و چه عاقبتی داشتند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات