منو
سبد خرید

تاریخ مختصر احزاب سیاسی ؛ انقراض قاجاریه ؛ دو جلدی در یک مجلد

تاریخ مختصر احزاب سیاسی ؛ انقراض قاجاریه ؛ دو جلدی در یک مجلد
-12 %
تاریخ مختصر احزاب سیاسی ؛ انقراض قاجاریه ؛ دو جلدی در یک مجلد
  • موجودی: موجود
  • مدل: 160445 - 51/4
  • وزن: 1.40kg
2,200,000 ریال
2,500,000 ریال

تاریخ مختصر احزاب سیاسی

نویسنده: محمد تقی ملک الشعرا بهار
ناشر: زوار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 854
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

انقراض قاجار

دو جلدی در یک مجلد - مصور

این اثر، اولین کتابی است که در باره احزاب سیاسی ایران و سهم آنها در جریانات سیاسی آن زمان نوشته شده است . بهار قصد خود را از نگارش این کتاب ، آگاه کردن جوانان از وقایع و حوادث گذشته کشور ذکر کرده و گفته است که برای تحقق این هدف مقالاتی با عنوان «تاریخ مختصر احزاب سیاسی » در روزنامه مهر ایران انتشار داده است.

بهار چون اهل سیاست و روزنامه نگاری ، و در تحلیل سیاسی قدرتمند بوده ، تنها به ذکر وقایع نپرداخته و تفسیرهای ارزنده ای نیز به دست داده است و اکنون که دسترسی به اسناد آن دوره مقدورتر شده ، صحت بسیاری از گفته های او را می توان اثبات کرد. وی با شخصیتهای سیاسی معاصر خود آشنا بوده و در کتابش به خلقیات و نقش برخی از آنان پرداخته است و تاریخ او از این لحاظ بسیار غنی و قابل اعتماد است . وی سیدضیاءالدین طباطبائی را از نزدیک می شناخته است و شاید تحلیل بهار از شخصیت و علل شکست او بعد از کودتا، بهترین تحلیل باشد.

دیگر ویژگی ارزشمند این کتاب ، توجه بهار به نقش روزنامه ها و روزنامه نگاران در رهبری افکار، ارتباط با احزاب و اهمیت آنها در صحنه سیاسی آن زمان است ، چنانکه قتل بعضی از روزنامه نگاران ، مانند میرزاده عشقی و فرخی یزدی ، را بسیار پراحساس نقل کرده و در عین حال از ذکر ضعف های روزنامه نگاران غافل نمانده است .

او همچنین از توطئه ترور خودش توسط اکثریت مجلس پنجم ، به هنگام تقدیم ماده واحده «انقراض سلطنت قاجاریه » و واگذاری حکومت موقت به رضاخان پهلوی رئیس الوزرا، گزارش مبسوطی داده است . در این حادثه ، که بهار در مجلس به نمایندگی از اقلیت در مخالفت با این اقدام مجلس سخنرانی کرده بود، مأموران ، روزنامه نگاری به نام حاج واعظ قزوینی را که شباهتی با بهار داشت و برای تماشای «جلسه تاریخی » به مجلس رفته بود، به اشتباه به جای او کشتند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات