منو
سبد خرید

تاریخ ماد

تاریخ ماد
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ ماد
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 34343 - 111/1
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 18
0 ریال

تاریخ ماد

نویسنده: ایگورمیخاییلوویچ دیاکونف
مترجم: کریم کشاورز
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 662
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 10

 

مروری بر کتاب 

مصور - نقشه

در حوزه باستان‌شناسی، در نیم‌قرن اخیر، کشف‌هایی صورت‌گرفته ولوح‌هایی قرائت شده که گوشه‌هایی از تاریخ ماد را تا حدی روشن ساخته است. مطلبی که بیش از همه، تاریخ«مادها» را به سوی پیشدادیان و کیانیان می کشاند، وجود«ضحاک» و خاطره عامیانه آن(ماردوشی آن) است که بیش از دیگر شخصیت های حماسی یا تاریخی شرق فلات، خاطره هائی به ذهن گذارنده و موجب خلط مباحث شده است.درباره ضحاک چه گفته اند، و روایات شرقی درباره او چگونه نظر داده اند، و روایات غربی او را چگونه موجودی شناسانده اند؟

با شکست آشوریان از مادها و شکل‌گیری شاهنشاهی ماد، پایه‌های نخستین شاهنشاهی آریایی‌تباران در ایران بنا نهاده شد.شاهنشاهی ایران در گسترده‌ترین حالت خود مربوط به شاهنشاهی هخامنشی و در زمان داریوش و خشایارشا است که به صورت پادشاهی متحد از منطقه‌ای در استان فارس در ایران امروز برخاست.

دیاکونوف، مولف تاریخ ماد، با توجه به این که مادها پیش از دوران هخامنشیان بر بخش وسیعی از ایران حکومت می‌کردند، به گرد آوردن مدارک و استاد جدید و تنظیم و تدوین و نقد آن‌ها و نیز تطبیق مطالب تاریخی کنونی با همان مدارک پرداخته است و چون وی، علاوه بر تخصص در تاریخ خاور باستانی، متخصص فقه‌اللغه و دانشمند زبان‌شناس بود از اسناد و مدارک مستقیما بهره گرفت و بدین‌سان بر جنبه تحقیقی کتاب افزود و آن‌را گرانقدر کرد. در این کتاب مهم‌ترین مراحل تاریخ ماد قدیم-از آغاز تشکیل طبقات در جامعه مزبور تا تاسیس امپراتوری بزرگ ماد و سپس، بعد از استقرار حکومت پارس، ظهور سلطنت «ماد-آتروپاتن» (پایان قرن ششم قبل از میلاد)-به یاری مدارک و مطالب آثار مکتوب روشن شده است.

در این کتاب مهمترین مراحل تاریخ ماد قدیم، از آغاز تا تشکیل طبقات در جامعه مزبور تا تاسیس امپراطوری بزرگ ماد و سپس، بعد از استقرار حکومت پارس، ظهور سلطنت«ماد- آتروپاتن» پایان قرن ششم قبل از میلاد به یاری مدارک و مطالب آثار مکتوب، روشن شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب تاریخ ماد

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات