كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تاریخ فرهنگ و ادب مکریان ؛ دو جلدی

تاریخ فرهنگ و ادب مکریان 

نویسنده: ابراهیم افخمی
ناشر: محمدی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1200
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1364 ~ 1373 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب

میرنشین موکریان به مرکزیت بوکان در سده‌های ۹ تا ۱۳ هجری بوده‌است که خاندان مکری (سرداران مکری) در آنجا حکومت میکردند ، و در شمال غربی ایران در جنوب دریاچه ارومیه قرار داشت. این میرنشین که در تاریخ قبض و بسط‌هایی داشته‌است، در گسترده‌ترین حالت بر بخش‌هایی از شمال و شمال غرب استان کردستان و جنوب غرب استان آذربایجان غربی کنونی منطبق است.

یکی ازبازماندگان خاندان مکری قلعه ای به نام قلعه سردار(قه‌ڵای سه‌ردار) است که در خیابان قلعه سردار روبروی حوض بزرگ(حه‌وزه گه‌وره) قرار دارد و سردار عزیزخان مکری در آنجا حکومت میکرد .بیشتر اسامی شهرها، روستاها، کوه‌ها و رودهای مکریان متشکل از واژهٔ‌های مغولی است که گویا در دورهٔ حکومت مغول‌ها در مراغه منطقهٔ مکریان از لحاظ کشاورزی از اهمیت خاصی برخوردار بوده‌است.

 مکریان شهرهای جنوب دریاچه ارومیه شامل: اشنویه، بوکان، پیرانشهر، سردشت، مهاباد، و دهستان ترجان سقز را دربرمی گیرد. برخی کُردستان را تنها برای بخش مرکزی و شمالی مُکریان به‌کار می‌بردند.در حال حاضر بوکان بزرگترین و پرجمعیت شهر این منطقه جغرافیایی است. زبان زبان کردی با لهجه مکریانی در بخش مرکزی جنوب (بوکان، مهاباد، سردشت) و غرب (شهرستان‌های پیرانشهر و اشنویه) گویشران دارد.

تاریخ پیدایش شهر بوکان و هسته اولیه آن هنوز بدرستی مشخص نیست و تحقیقات زیادی در مورد آن صورت نگرفته‌است. براساس کتاب «تاریخ فرهنگ و ادب مکریان» نوشتهٔ ابراهیم افخمی، بوکان را ابتدا شهر کهنه خوانده‌اند و آن شهر در جنوب غربی فعلی شهر بوکان واقع شده بود که در اثر زلزله ویران شده‌است. بعدها در آن محل که نی‌زار و چشمه سار بوده، بوکان را بنا کرده‌اند.

بوکان و حومه آن، منطقه‌ای مورد اختلاف میان اُمرای مکری و ایل‌های کرد بوده‌است.بوکان از اواسط سده ۱۹ (میلادی) مورد توجه و کانون ایل‌های مکری و امرای آن‌ها بوده‌است. در نقشه‌های قدیمی راهنمای مسیر و شهرهای مهم ایران به زبان انگلیسی در سال ۱۹۲۲ میلادی نام این شهر به صورت Bukan قید شده‌است

فهرست

جلد اول : مکریان بوکان
جلد دوم : مکریان مهاباد ، سردشت ، اشنویه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ فرهنگ و ادب مکریان ؛ دو جلدی

  • ناشر: محمدی
  • کد کتاب: 102021 - 18/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ابراهیم افخمی, تاریخ کردها, تاریخ فرهنگی ایران, مکریان, بوکان, سردشت, کردستان, کتاب تاریخ فرهنگ و ادب مکریان