دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ فرهنگی یزد در روزگار شاه عباس ثانی و شاه سلیمان صفوی

تاریخ فرهنگی یزد در روزگار شاه عباس ثانی و شاه سلیمان صفوی
درحال حاضر موجود نمی باشد

تاریخ فرهنگی یزد 

نویسنده: محمدرضا ابوئی مهریزی
باهتمام : ایرج افشار
ناشر: بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 458
اندازه کتاب: وزیری سلفون  - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

در روزگار شاه عباس ثانی و شاه سلیمان صفوی

اثر حاضر، مطالعه‌ای با موضوع محلّی بر محور اوضاع و احوال فرهنگی و ادبی مردم یزد در روزگار شاه‌عباس دوم و شاه سلیمان صفوی اسن. نگارنده، پس از ترسیم محیط طبیعی و جغرافیایی یزد، چند تن از برجسته‌ترین شخصیت‌های فرهنگی و ادبی این شهر را در روزگار مورد مطالعه معرفی می‌کند.

اثر حاضر، کوششی است بر تبیین احوال فرهنگی و ادبی یزد در یکی از پربارترین مقاطع تاریخی ایران از نظر خلق آثار هنری و مکتوب حائز اهمیت است. کتاب مصوّر است و ساختار نگارشی آن، علمی تحلیلی است و تازه بودن موضوع پژوهش از مشخصه‌های اصلی آن است.

کتاب در سه بخش مسایل سال‌های 1050 تا 1100 هجری قمری (حکومت دو شاه صفوی، شاه عباس دوم و شاه سلیمان صفوی) را بررسی می‌کند. در این دوره با افزایش ثبات و امنیت، بازار علم، فرهنگ و هنر رونق می‌گیرد و نویسندگان، ادبیان، شاعران و فیلسوفان بسیاری پرورش می‌یابند.در این دوره به‌دلیل رونق راه‌های آبی و دریانوردی، شهر یزد از رونق اقتصادی کمتری نسبت به گذشته که جاده ابریشم اهمیت داشت، برخوردار بود. با این‌حال ادبیان بسیاری در این دوره 50 ساله زندگی می‌کردند.

در بخش سوم به پنج ادیب یزدی با نام‌های «مولانا محمدمفید مستوفی بافقی» (تاریخ‌نگار و تذکره‌نویس محلی)، «مولانا فوق‌الدین احمد یزدی(فوقی یزدی)» (شاعر و طنزپرداز)، «مولانا محمدامین وقاری یزدی» (ادیب، شاعر و خوشنویس)، «خواجه محمدصفی یزدی» (شاعر و ادیب) و «محمدمظفر یزدی» (خوشنویس، نقاش، کاتب و تاریخ‌نگار) پرداخته است که هر کدام به‌گونه‌ای در کتاب‌ها و آثارشان به تاریخ این منطقه اشاره کرده‌اند.

فهرست

زمینه‌های تاریخی یزد در عصر صفوی
جغرافیای تاریخی یزد در عصر صفوی
ادیبان یزد در عصر صفوی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات