منو
سبد خرید

تاریخ غیبت کبری

تاریخ غیبت کبری
موجود نمی باشد
تاریخ غیبت کبری
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 102654 - 111/1
  • وزن: 1.50kg
  • UPC: 58
0 ریال

تاریخ غیبت کبری

نویسنده: سیدمحمد صدر
مترجم: حسن افتخارزاده
ناشر: نیک معارف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 690
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 3


مروری بر کتاب 

کتاب ، تحلیلى است از تاریخ دوران غیبت کبراى امام مهدى(عج) از دو منظر روایى و تاریخى که به بیان ویژگى‌هاى دوران غیبت کبرى، زندگانى شخصى، وظائف الهى، نحوه غیبت امام(ع) و مشاهده آن حضرت در این دوران پرداخته است.معتقد است که مسلمین در دوران فترت غیبت کبرى، در شرایطى دشوارتر از زندگى دیگر پیروان ادیان آسمانى به سر برده و با برشمردن و توضیح ویژگى‌هاى زیر، آن را دشوارترین دوره زندگى بشریت دانسته است:

قطع ارتباط کلى از رهبر؛
حاکمیت ظلم و جور؛
شدت و وضوح امتحان الهى.
بخش اول به بررسى تاریخ زندگى شخصى امام زمان(عج) در دوران غیبت کبرى و خصوصیات و صفاتى که ایشان بدان‌ها متصف مى‌باشند پرداخته است.

نویسنده، پس از تحلیل مفهوم اساسى غیبت حضرت مهدى(عج) و دو نظریه پنهانى جسم و پنهانى شخصیت و عنوان، وظایف امام(ع) را پس از ظهور برشمرده و زندگى خصوصى ایشان از قبیل ازدواج، مکان و جایگاه زندگى، نام فرزندان و محل سکونت آن‌ها را بررسى کرده است.وى براى دیدار با حضرت، اهداف و مقاصدى را برشمرده و براى هر یک مثالى زده است؛ از قبیل:

هدایت و راهنمایى یک فرد و ملحق ساختن او به دوستداران و یاران حضرت.
کمک کردن یکى از دو طرف دعوا.
حل برخى از مسائل مشکلى که علما از حل آن‌ها عاجز شده‌اند و...
بخش دوم اختصاص دارد، به تدوین و بررسى رویدادها و حالاتى که مجتمع انسانى به‌طور عام و جامعه اسلامى به‌طور خاص دارا مى‌باشند؛ بر حسب آنچه در روایات آمده و نیز آنچه قواعد عامه مقتضى آن است.

نویسنده، پس از بررسى و جداسازى روایات و به دست آوردن قواعدى کلى براى فهم آن‌ها، وضعیت فرد و جامعه را از نظر تدین و تعهد اسلامى و رویدادهاى مربوط به آن، طبق اخبار پیشگویى آینده، از دو جنبه مهم، مورد ارزیابى قرار داده است: 1. قواعد عمومى؛ 2. اخبار و روایات.وى اعتراف به وجود بقیهالله(ع) و پیشوایى ایشان را از مهم‌ترین تکالیف اسلامى دوران غیبت دانسته و این امر را به‌عنوان یک اصل پذیرفته است.بخش سوم، به تحلیل علائم ظهور و بررسى دقیق، منظم و جامع آن‌ها در پرتو روشى منتقدانه پرداخته است.مؤلف، مفهوم شرایط ظهور را از چند جهت مورد بررسى قرار داده است:

فرق شرایط با علائم؛
معنى و تعداد شرایط ظهور از جمله وجود طرح و برنامه عادلانه کامل، وجود رهبر و پیشوایى شایسته و یاران همکار؛
ارتباط شرایط ظهور با برنامه‌ریزى الهى؛
برنامه‌ریزى ویژه الهى براى ایجاد و پیدایش رهبر.
وى بعضى از علائم، از قبیل مسخ شدن برخى از افراد و پیدا شدن صورت و سینه‌اى در خورشید و... را با در نظر گرفتن ضوابط سندى، قابل اثبات ندانسته و با این حال معتقد است، از بعضى از آن‌ها مى‌توان معانى دقیق رمزى به دست آورد و یا با موارد دیگر، تطبیق نمود.از ویژگى‌هاى کتاب، طبقه‌بندى و تقسیم منظم مطالب در تبیین شقوق و بخش‌هاى مختلف آن، توأم با دقت نظر مى‌باشد.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.