دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ علم ؛ تبیین جهان هستی

تاریخ علم

نویسنده: استیون واینبرگ
مترجم: جمیل آریایی
ناشر: مازیار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 360
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

تبیین جهان هستی

در دوران شکوفایی علمِ یونان یا پیش از آن، بابلیان، چینیان، مصریان، هندیان، و دیگران سهم به سزایی در فناوری، ریاضیّات، و اخترشناسی داشته‌اند. با این حال، از یونانی‌ها بود که اروپا الگو و الهام گرفت و علم مدرن در اروپا آغاز شد، آن سان که یونانیان نقش ویژه‌ای در کشف علم بازی کردند. چرا یونانیان این چنین دست‌آوردهای زیادی داشته‌اند؟

باید بدانیم که علم یونان آنگاه پا گرفت که یونانیان در شهرهای ایالتی مستقل کوچکی می‌زیسته‌اند و در بسیاری از آن‌ها دموکراسی برقرار بود. با وجود این، آن‌گونه که خواهیم دید، یونانیان شگفت‌انگیزترین دست‌آوردهای علمی خود را زمانی به دست آوردند که این ایالت‌های کوچک در قدرت‌های بزرگ جذب شدند که اوّلی پادشاهی‌های یونانی و بعدی امپراتوری روم بود. سهم یونانیان در علوم و ریاضیّات در دوران یونان‌مداری و رومی تا دوران انقلاب علمی قرون شانزده و هفده در اروپا بی‌رقیب ماند....

تاریخ علم ؛ تبیین جهان هستی ؛  کتابی است به قلم "استیون واینبرگ" که به "کنکاشی در پیشرفت و تبیین علوم جدید" می پردازد. این اثر تفسیری استادانه در مورد تاریخ علم از یونانیان تا دوران مدرن را توسط "استیون واینبرگ" ارائه می کند. "استیون واینبرگ" ، فیزیکدان برنده جایزه نوبل است و "در تبیین جهان" کتابی است قابل تأمل و مهم که توسط یکی از برجسته ترین دانشمندان و روشنفکران زمان ما به نگارش درآمده است.

نویسنده ما را به گردشی طی قرن ها از میلتوس باستان تا بغداد قرون وسطایی و آکسفورد ، از آکادمی افلاطون و موزه اسکندریه تا مدرسه کلیسای جامع و انجمن سلطنتی لندن می برد. او نشان می دهد که دانشمندان دوران باستان و قرون وسطی نه تنها آنچه را که ما از جهان می فهمیم درک نکرده اند ، بلکه آنها نمی دانستند چه چیزی برای فهمیدن وجود دارد ، یا اینکه چگونه آن را درک کنند.

با این وجود ، طی قرن ها ، در نتیجه ی تلاش برای حل رمز و رازهایی مانند حرکت عجیب و غریب و رو به عقب سیارات و جزر و مد امواج، سرانجام روش مدرن علم ظهور کرد. در طول کتاب "در تبیین جهان" ، "استیون واینبرگ" به بررسی نزاع ها و همکاری های تاریخی بین علم و حوزه های رقابت کننده ای همچون دین ، فناوری ، شعر ، ریاضیات و فلسفه می پردازد.

این کتاب کاوشی روشنگر از برداشت و نحوه ی تجزیه و تحلیل ما پیرامون جهان اطرافمان می باشد و نشان می دهد که در مسیر تلاش برای تعریف جهان، چه اندازه گسترده، جاه طلبانه و سخت است که بخواهیم به اهداف و روش های مدرن علم و اثر این کشفیات بر دانش و تکامل انسان پی ببریم.

بیشتر کتاب های تاریخ علم را تاریخدانانی نوشته اندکه از چهره های شاخص علم نبوده اند.اینک تاریخ علم را یکی از برجسته ترین فیزیکدان های نظری کیهان شناسی و ذرات بنیادی معاصر،استیون واینبرگ،برنده ی جایزه ی نوبل فیزیک سال 1979 روایت می کند که خود در آن نقشی ماندگار دارد.این کتاب چکیده ی هزاران سال تلاش آدمی،از یونانیان باستان گرفته تا اعراب و اروپاییان ،برایدرک جهان هستی است،روایتی بس خواندنی و عالمانه از این میراث کهن واینبرگ می گوید«تاریخ علم داستانی است که دانشمندانی چون من در آن سهم داریم.

دانشی از پژوهش های گذشته می تواند چراغ را ه پژوهش های امروزی و یاری رسان آن باشدو برای برخی از دانشمندان،دانش تاریخ علم الهام بخش پژوهش های کنونی آنهاست.با وجود این،امیدواریم پژوهش های امروزی ما بخشی،هرچند ناچیز،از تاریخ بزرگ علوم طبیعی باشد.»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات