دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ طب اسلامی

تاریخ طب اسلامی
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ طب اسلامی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 140086 - 23/2
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 50
0 ریال

تاریخ طب اسلامی

نویسنده: ادوارد براون
مترجم: مسعود رجب نیا
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 180
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1364 - دوره چاپ: 4

کمیاب - کیفیت : در حد نو


مروری بر کتاب

براون در اين کتاب پس از ذکر مقدمه اي درباره وضع طب در صد سال اول هجري و شرح آثار و مؤلفات اطباي اسلامي، سهم عظيمي را که دانشمندان و پزشکان اسلامي در انتقال علم پزشکي به اروپا در سراسر دوران تاريک قرون وسطي داشته اند نشان مي دهد و بخصوص حق ايرانيان را در پيشرفت علم پزشکي ملحوظ مي دارد.
سپس ضمن بحث مفصلي با ذکر شواهد بسيار، دانش پزشکي اروپائيان و مسلمانان را در دوران جنگ هاي صليبي مقايسه مي کند و اطلاعات گرانبهايي به دست مي دهد. ترجمه کتاب به نثري شيوا پرداخته شده و مترجم در ضبط درست اصطلاحات و اعلام کوشيده است.

اين کتاب دانشمندان و پزشکان و پژوهندگان فرهنگ اسلامي و ايراني را سودمند تواند بود. يکي از گسترده ترين زمينه هاي فعاليت در علوم اسلامي و يکي از مهمترين زمينه هايي که طي قرون متمادي توجه دانشمندان مسلمان بي شماري را بخود جلب کرده و هنوز زنده و پوياست ، طب اسلامي است. بنياد طب اسلامي  مجموعه اي است که به «طب نبوي» موسوم است يعني آن دسته از اقوال و اعمال و عادات پيامبر اکرم (ص) که به نحوي با سلامت و بهداشت و مراقبت از تن و طبعاً مراقبت از رابطه روح يا جان با تن ، مربوط بوده است. در عين حال خود حضرت رسول (ص) طبيبي بنام حارث بن کلده داشته که برخي از منابع طب يوناني را مطالعه کرده بوده و اين نشان مي دهد که از همان ابتداي تاريخ اسلام ، جهان اسلام به طب يوناني توجه داشته است.

چندي بعد طب ايراني و طب هندي نيز توجه مسلمين را جلب کرده و مسلمانان بر اساس ارزش ها و تعاليم اسلامي ،‌ ترکيب و تلفيقي از طب اسلامي و طب يوناني ، ايراني و هندي پديد آوردند . خود طب اسلامي به يک معنا با اثر مهم علي بن ربن طبري موسوم به فردوس الحکمه که در قرن سوم هجري قمري نگارش يافته بود، زاده شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات