كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تاریخ سلانیکی

تاریخ سلانیکی

نویسنده: مصطفی افندی سلانیکی
ترجمه حسن بن علی
به کوشش نصرالله صالحی

ناشر: طهوری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 580
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ:

 

مروری بر کتاب

موضوع این کتاب گزارش تاریخ امپراتوری عثمانی بین سال‌های 1008 971 ه.ق است، که براساس مشاهدات شخصی نویسنده با استناد به اسناد و مدارک رسمی تدوین گردیده است. نگارنده در این کتاب به ثبت وقایع دوران سلطنت چهار سلطان عثمانی با نام‌های سلیمان قانونی، سلیم دوم، مراد سوم و محمد سوم پرداخته که دوران حکمرانی‌شان هم‌زمان با سلطنت چهار پادشاه صفوی یعنی شاه طهماست، شاه اسماعیل دوم، شاه محمد خدابنده، و شاه‌عباس اول بوده است. او از زمانی سخن به میان می‌آورد که روابط دو کشور ایران و عثمانی بسیار پرتنش و همراه با جنگ‌های طولانی بوده است.

سلانیکی  اثر خود را از اوائل صفر 971  برابر با سپتامبر 1563 شروع می کند و تا اواسط شوال 1008/29 آوریل 1600 به تألیف آن ادامه می دهد. بنابراین تاریخ سلانیکی، از سه سال آخر سلطنت سلیمان قانونی شروع، و تا ششمین سال سلطنت محمد سوم ادامه می یابد.چنان که پیداست، تاریخ سلانیکی وقایع زمانی یک دوره 37 ساله را شامل می شود. یعنی دورانی که روابط دو کشور ایران و عثمانی بسیار پر تنش و تؤام با جنگهای طولانی و برهه های کوتاه صلح و آرامش بوده است. در این دوران سی و هفت ساله، دهها ایلچی میان دو کشور رفت و آمد کرده تا زمینه های استقرار صلح را فراهم سازند. این مسأله در منابع هر دو کشور به نوعی منعکس شده است.

تاریخ سلانیکی جدای از اهمیتی که برای تاریخ عثمانی دارد، از منظر تاریخ ایران عصر صفوی نیز از چند جهت حائز اهمیت است:
1 - حضور شخصی سلانیکی در اردوکشی عثمانی به قلمرو صفویان و ارائه مشاهدات شخصی از وقایع نظامی
2 - حضور او در دربار عثمانی در هنگام ضیافت ایلچیان ایران در دیوان عالی و نیز در هنگام شرفیابی ایلچی به نزد سلطان و گزارش گوشه¬هایی از گفتگوها و مذاکرات هیأت سفارت ایران با دولتمردان عثمانی.
3 - انتصاب سلانیکی به عنوان مهماندار شاهزاده حیدر میرزا و همراهی او از مرز دو کشور تا استانبول و خدمتگزاری او در پایتخت.

4 - انتصاب سلانیکی به عنوان مهماندار خاص خان احمد گیلانی در استانبول و حشر و نشر و گفتگوهای علمی با خان مزبور به گونه ای که آگاهی های مهمی از دوران اقامت خان در استانبول و سپس رفتن او به عتبات و شیروان در اختیار می گذارد.

اهمیت و فواید تاریخ سلانیکی برای تاریخ ایران عصر صفوی، بسیار بیش از مواردی است که گفته شد.به نظر می رسد که بیشترین ارزش کتاب؛ به آگاهی هایی است که به درد تاریخ دیپلماسی دو کشور، به ویژه ایران عصر صفوی میآید. زیرا در بیشتر منابع صفوی، وقتی صحبت از اعزام ایلچی به عثمانی می شود، تنها به نام و مشخصات ایلچی و احیانا تاریخ اعزام، و گاه به هدایا و پیشکش ها اشاره میشود، و دیگر مطلبی از این دست که ایلچی در استانبول چگونه مورد استقبال قرار گرفته، طرز سلوک و رفتار ایلچی و همراهانش در استانبول چگونه بوده، در چه شرایطی در آنجا اقامت گزیده، در چه ضیافت هایی شرکت جسته، و یا با چه کسانی ملاقات و گفتگو کرده، چه گفتگوها و مذاکرات رسمی انجام داده، تا چه میزان در انجام مسؤلیت سفارت توفیق داشته، برداشت دولتمردان عثمانی نسب به ایلچی چگونه بوده و اصولا با او چه رفتاری داشتهاند و از این قبیل مسائل، هیچ اشاره ای در منابع صفوی نمی توان یافت.

 البته اگر ایلچیان ایران، همانند اغلب ایلچیان عثمانی از جریان سفارت خود سفارتنامه ای تدوین و تنظیم می کردند، به طور حتم به این قبیل مسائل به تفصیل می پرداختند؛ اما در فقدان چنین سفارتنامه هایی، تنها می توان به منابع عثمانی که نویسندگان آنها از نزدیک در جریان سفارت ایلچیان ایران بوده اند؛ مراجعه کرد. تاریخ سلانیکی، یک نمونه برجسته از این دست منابع عثمانی است که نویسنده آن با توجه به مناصبی که داشته، از نزدیک در جریان سفارت ایلچیان ایران بوده و در اثر خود به انعکاس سفارت فرستادگان دولت صفوی پرداخته است. از این رو، تاریخ سلانیکی؛ تصویر بسیار روشنی از مأموریت ایلچیان دربار صفویان در عثمانی در اختیار می گذارد، چیزی که در منابع صفوی به ندرت میتوان یافت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ سلانیکی

  • ناشر: طهوری
  • کد کتاب: 115039 - 42/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مصطفی افندی سلانیکی, حسن بن علی, نصرالله صالحی, تاریخ صفویه, صفویان, تاریخ عثمانی, ایران و عثمانی, عثمانی, تاریخ سیاسی ایران, صفویه, کتاب تاریخ سلانیکی