منو
سبد خرید

تاریخ شفاهی مدرسه حقانی

تاریخ شفاهی مدرسه حقانی
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ شفاهی مدرسه حقانی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138645 - 207/3
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 30 = 35
0 ریال

تاریخ شفاهی مدرسه حقانی

نویسنده : بهمن شعبان زاده
ناشر : مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 276
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ : 1

 

مروری بر کتاب

اسناد

نگارنده در این کتاب چگونگی تاسیس و عملکرد مدرسه ی "حقانی" را که یکی از کانون های فرهنگی نیروهای مذهبی در دوره ی پهلوی دوم بوده، شرح می دهد. این تحقیق در قالب تاریخ شفاهی است و بر مبنای مصاحبه با چهره های شاخص و مطرح این مدرسه و نیز اسناد و مدارک معتبر صورت گرفته است. هم چنین در پایان کتاب گاه شمار آن دوره، خلاصه ای از زندگی نامه ی راویان و تصویر مدارک و اسناد مربوط به آن زمان به چاپ رسیده است.

حوزه های علمیه تشیع، با توجه به باز بودن باب اجتهاد در طول تاریخ، فعالیت ها و برنامه های آموزشی و تحقیقی خود را با توجه به شرایط زمانی و مكانی به انجام رسانیده اند. ضرورت پاسخ گویی به نیازها و مشكلات دینی – فكری زمانه، اتخاذ چنین روشی را الزام آور نموده است و نهاد مرجعیت و روحانیت، همیشه جوابگوی مسائل مستحدثه بوده است.

نگاهی به تاریخ فعالیت علمای امامیه در دوره های تاریخی بنی امیه، مغول، صفویه، قاجاریه و در دوره پهلوی اول و دوم به وضوح این واقعیت را نشان می دهد. با این همه مطالعه تحولات و اصلاحات حوزه علمیه قم در دوره پهلوی دوم، بدلیل پیوستگی آن با نهضت اسلامی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. بدلیل گستردگی این موضوع، پرداختن به تمام جوانب آن از حوصله این تحقیق خارج است؛ از این رو، در این كتاب به بررسی چگونگی تاسیس و عملكرد یكی از كانون های فرهنگی نیروهای مذهبی یعنی مدرسه حقانی قم پرداخته شده است.

این تحقیق در قالب تاریخ شفاهی انجام گرفته كه به طرح موضوعات جدیدی در تكاپوی نیروهای مذهبی می پردازد. مدرسه حقانی، از سال 1341 شمسی به همت حسین حقانی و با كمك آیت الله میلانی و كوشش جمعی از فضلای حوزه تاسیس شد. اوج پیشرفت علمی این مدرسه در زمانی است كه مدیریت آن را شهید آیت الله علی قدوسی و هدایت علمی آن را شهید آیت الله محمدحسین بهشتی بر عهده داشتند.

شهید بهشتی، مغز متفكر و چهره شاخص و درخشان نهضت اسلامی به شمار می رود. تدریس علوم جدید در كنار دروس متداول و نیز برنامه های مدون نوین، از ویژگی های منحصر به فرد مدرسه حقانی در آن روزگار است. همچنین بدلیل فضای فرهنگی و سیاسی مدرسه حقانی، كاركرد سیاسی این مدرسه نیز در میان مدارس دینی منحصر به فرد بود. نقش موثر و فعال طلبه های این مدرسه در پیروزی انقلاب اسلامی و حوادث پس از آن، از موضوعات قابل توجه است. این پژوهش بر مبنای مصاحبه با چهره های شاخص و مطرح این مدرسه و نیز اسناد و مدارك معتبر صورت گرفته است.

فهرست

فصل اول؛ حوزه های علمیه در گذر تاریخ
فصل دوم؛ مدرسه حقانی
فصل سوم؛ ساختار آموزشی
فصل چهارم؛ گرایش های سیاسی و فكری
نتیجه گیری

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات