منو
سبد خرید

تاریخ شفاهی سازمان مهدویون

تاریخ شفاهی سازمان مهدویون
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ شفاهی سازمان مهدویون
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 109141 - 100/5
  • وزن: 0.60kg
  • UPC: 25
0 ریال

تاریخ شفاهی سازمان مهدویون

نویسنده: جلیل امجدی
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

کیفیت : در حد نو


مروری بر کتاب

مصور

سازمان مهدیون گروهی مذهبی - انقلابی بود که به دلیل مسائل ایدئولوژیک در اوایل دهه 1350 از سازمان مجاهدین خلق ایران انتخاب کرد . این سازمان تلاش داشت تا با تکیه بر مبانی ایدئولوژی اصیل اسلامی و اعتقاد به رهبری حضرت مهدی با مشی مسلحانه ، مبارزات خود را علیه رژیم پهلوی ادامه دهد.

سازمان مهدویون اعتقاد داشت باید انقلاب از روستاها آغاز شود و سرانجام پس از گسترش ، شهرها را در بر گیرد. حوزه ی اصلی فعالیت این گروه در شهرهای تهران ، اصفهان ، تبریز و مشهد بود. بنیان گذاران سازمان مهدویون تا سال 1356 یا در درگیری با رژیم کشته شدند و یا پس از دستگیری به شهادت رسیدند....

کتاب حاضر مشتمل بر فعالیت های مبارزاتی "سازمان مهدویون" است که در اوایل دهه 1350، با انشعاب از سازمان مجاهدین خلق ایران تأسیس گردید. این سازمان با تکیه بر مبانی ایدئولوژی اصیل اسلامی و اعتقاد به رهبری واقعی حضرت مهدی (عج) به عنوان پیاده کننده قانون الهی در زمین، مشی مسلحانه چریکی انتخاب نمود و مبارزات خود را علیه رژیم پهلوی سازماندهی کرد.

پژوهشگر این مجموعه، کوشش کرده است با تکیه بر خاطرات راویان و نقش آفرینان گروه و اسناد و منابع مکتوب، تاریخ شفاهی این سازمان را تدوین کند. یادآوری این نکته لازم است که تاکنون نه تنها کار پژوهشی و روایی مستقلی درباره این سازمان صورت نگرفته است، بلکه در حد مقاله نیز درباره این گروه کم تر سخن رفته است. این اثر در نوع خود تلاش نموده است، تاریخچه و فراز و فرود این گروه را بر اساس خاطرات اعضای گروه مهدویون و اسناد بر جای مانده ترسیم نماید.

فهرست

فصل اول

 نگاهی گذرا به فعالیت گروه های مسلحانه پس از قیام 15 خرداد 1342
هیأت های موتلفه اسلامی
گروه نیکخواه
حزب ملل اسلامی
جبهه آزادی بخش ملی ایران (جاما)
سازمان انقلابی گروه فلسطین
گروه آرمان خلق
گروه انقلابی ابوذر
سازمان چریک های فدایی خلق
 الف) ماجرای سیاهکل
ب) ادغام دو گروه جنگل و شهر
سازمان مجاهدین خلق ایران

فصل دوم

بحران در سازمان مجاهدین خلق

فصل سوم

سازمان مهدویون
گاه شمار
ضمائم
اسناد و تصاویر

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات