تاریخ شاهنشاهی هخامنشی

تاریخ شاهنشاهی هخامنشی

نویسنده: آلبرت تن آیک اومستد
مترجم: محمد مقدم
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 771
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روشکدار - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 3

کیفیت : عالی ~ در حد نو

 

مروری بر کتاب 

مصور

نویسنده خاورشناس کتاب در حقیقت بیشتر به فلسفه تاریخ شاهنشاهی هخامنشی در این کتاب پرداخته است...این کتاب به معرفی و شرح شاهنشاهی هخامنشی اختصاص دارد. به همین دلیل، نخست مولف پیدایی و ظهور مادها و پارس‌ها را توضیح می‌دهد. در پی آن، منابع مرتبط با تاریخ پادشاهان هخامنشی را معرفی می‌کند.

آن‌گاه، به تفصیل شیوه حکمرانی کوروش هخامنشی را با اشاره به کردارها و رفتارهای وی بیان کرده، چگونگی غصب تخت پادشاهی هخامنشی به دست یکی از مغان و وقایع و رویدادهای مرتبط با آن را تحت عنوان یک دهه بحران باز می‌گوید.حکمرانی داریوش و کشورگشایی‌های او، کینه‌ورزی داریوش با آتنی‌ها و چگونگی تقسیمات کشوری در سازمان‌های اداری هخامنشیان از دیگر مطالبی است که در پی می‌آید.

لشکرکشی بزرگ خشایارشا با اشاره به سلطنت دیگر پادشاهان این سلسله و فرجام آن‌ها همچنین توصیف دربار شاهان هخامنشی و معرفی دین کهن ایرانیان از مباحثی است که در کتاب به تفصیل از آن سخن رفته است.بخشی از کتاب به معرفی کاخ‌های هخامنشی و هنر و تمدن و فرهنگ ایرانیان آن روزگار، نیز گستره شاهنشاهی ایران در زمان حکومت پادشاهان هخامنشی اختصاص دارد.داستان شاهنشاهی هخامنشی که موضوع این کتاب است داستان بسیار کهن تاریخ ایران و فرهنگ آن است.

خواننده خواهد دید که تاریخ ایران در این کتاب از نظر دیگری بیان شده است. نویسنده دانشمند این کتاب از کارشناسان به اصطلاح آشور‌شناسی بود و چنان‌که از نظرهای او در این کتاب و در دو کتاب دیگرش «تاریخ آشور» و «تاریخ فلسطین و سوریه» و همچنین در کتابی که درباره « عیسی در پرتو تاریخ» نوشته پیداست.

سنت شرق‌شناسی و تاریخ‌نویسی اروپایی و آمریکایی را که هدف اصلی آن این است که داستان‌های کتاب مقدس را تاریخی جلوه دهد حفظ کرده است ولی از سوی دیگر در این کتاب مواد بسیار و آگاهی‌های بسیار تازه برای آشنا شدن با تاریخ هخامنشی گرد آمده که آگاهی از آن‌ها برای کسی که به اصل انگلیسی آن دسترسی ندارد بسیار سودمند خواهد بود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ شاهنشاهی هخامنشی

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 86181 - 116/8
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: آلبرت تن آیک اومستد, محمد مقدم, تاریخ تمدن ایران, تاریخ ایران باستان, هخامنشیان, امپراتوری ایران, تاریخ شاهنشاهی ایران, کتاب تاریخ شاهنشاهی هخامنشی