کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
تاریخ سلاطین منغیتیه

تاریخ سلاطین منغیتیه

نویسنده: میرزا عبدالعظیم سامی
مترجم: ل. م. یپیفانوا
ناشر: آکادمی فنهای ازبکستان
زبان کتاب: فارسی - روسی
تعداد صفحه: 330
اندازه کتاب: 
رقعی کالینگور سال انتشار: 1962 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : عالی


مروری بر کتاب 

بخش فارسی کتاب چاپ گراور از نسخه خطی می باشد

میرزامحمد عظیم‌الدین سامی (۱۸۳۷-۱۹۰۸م) یکی از شخصیت‌های معروف ادبیات و فرهنگ بخارا در نیمۀ دوم عصر نوزدهم میلادی است. او مدت زیادی در دربار امیرمظفر و امیرعبدالاحد به‌عنوان واقعه‌نگار رسمی و دبیر مکاتبات و اسناد مهم تاریخی ایفای وظیفه کرده است. 
آثار سامی شامل تاریخ سلاطین منغیتیه، تحفۀ شاهی، و مثنوی‌های دخمۀ شاهان و مرآه‌الخیال است. مهم‌ترین ویژگی مثنوی دخمۀ شاهان که سیمای سامی را همچون شخصی دلیر و شجاع نشان می‌دهد، آن است که وی نمایندگان خاندان منغیتیه را هجو کرده است. بنابراین هدف از نوشتن این مثنوی بیان دولت‌داری پادشاهان نبوده، بلکه مؤلف خواسته است که این پادشاهان ظلم‌پیشه را مذمت کند.

 دربارۀ دیوان سامی تذکره‌نویسان چیزی نگفته‌اند؛ اما در تذکره‌ها و بیاض‌های اواخر سدۀ نوزدهم میلادی اشعار زیادی از او درج شده است. اشعار سامی نوعی اعتراض او به کردار امیران دوران است. وی در غزلیاتش نارضایتی خود را از سیاست و کردار دولت‌مردان، اوضاع اجتماعی امارت بخارا و زندگی تنگ‌دستانه و تیرۀ مردم زحمتکش انعکاس داده است. سامی همچنین به‌عنوان منشی دانشمند و بااستعداد، تجربۀ چندین‌سالۀ خود را درخصوص نامه‌نگاری و به ‌طور کلی انشانویسی در رسالۀ صنعت محزون جمع‌آوری کرده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ سلاطین منغیتیه

  • 0ریال

برچسب ها: میرزا عبدالعظیم سامی, ل. م. یپیفانوا, تاریخ شاهان ایران, منغیتیه, ادبیات قدیم فارسی, تاریخ ادبیات ایران, کتاب تاریخ سلاطین منغیتیه