منو
سبد خرید

تاریخ سلاجقه یا مسامره الاخبار و مسایره الاخیار

تاریخ سلاجقه یا مسامره الاخبار و مسایره الاخیار
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ سلاجقه یا مسامره الاخبار و مسایره الاخیار
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 148057 - 66/1
  • وزن: 0.80kg
0 ریال

تاریخ سلاجقه

نویسنده: محمود بن محمد آقسرایى
باهتمام و تصحیح : عثمان توران
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 420
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 2

کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب  

مسامره الاخبار و مسایره الاخیار

نویسنده ،مورخ و منشى عهد سلجوقیان روم، که در اوایل قرن هشتم هجرى درباره اوضاع تاریخ‌ها و تاریخ اسلام از هجرت پیامبر تا سلجوقیان، مغول و پادشاهان روم نوشته است. کتاب را به چهار اصل تقسیم کرده است تا در آن درباره‌ى وضع تواریخ و کیفیت فایده‌ى آن و تاریخ اسلام از هجرت پیامبر اسلام تا برافتادن عباسیان، فرمانروایى سلجوقیان، خاقان‌هاى مغول، پادشاهان روم، امیران و صاحب منصبان روزگار ایشان و رویدادهایى که در دوره‌ى ملازمت مشاغل دیوانى آن‌ها بوده است، سخن گوید.

او کتاب خود را به نام امیر تیمورتاش چوپانى، فرمانرواى آسیاى صغیر در زمان سلطان ابوسعید بهادرخان (716 تا 736 ه‍-.ق.) نوشت. آن چه اکنون در دست است، همانا رویدادهاى روزگار سلجوقى از آغاز تشکیل دولت سلجوقیان، ذکر سلاجقه‌ى ایران و روم و رویدادهاى دوران آن خاندان تا استیلاى مغول است. از ویژگى‌هاى این اثر ذکر ماده تاریخ‌هایى است که مولف درباره‌ى حوادث مهم و سال مرگ بزرگان آورده است.

آق سرایى در نثر مُنشیانه، دستى داشته و کتاب مسامره الاخبار او به چنین نثرى نوشته شده است. شعر فارسى نیز مى‌سروده که نمونه‌هایى از آن را در همین کتاب مى‌توان دید.تنها اثر آق سرایى، چنانکه اشاره شد، مسامره الاخبار و مسایره الاخیار است که آن را به نام امیرتیمورتاش نوین چوپانى (د 728ق1328/م)، فرمانرواى آسیاى صغیر در زمان سلطان ابوسعید بهادر (716-736ق1316/-1336م) نوشته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات