منو
سبد خرید

تاریخ سری جنایتهای استالین

تاریخ سری جنایتهای استالین
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ سری جنایتهای استالین
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 126380 - 111/6
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 75
0 ریال

تاریخ سری جنایت های استالین

نویسنده: الکساندر آرلوف
مترجم: عنایت الله رضا
ناشر: کتاب سرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 580
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1366 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : نو ؛ روی جلد لکه مختصری دارد

 

مروری بر کتاب 

مصور

اتهامات عجیب و بی رحمانه استالین علیه اعضای باسابقه حزب بهت و حیرت جهانیان را برانگیخت.کسانی که در برابر دادگاه مسکو قرار گرفته بودند در سراسر جهان شهرتی به سزا داشتند. اینها کسانی بودند که همراه لنین و تروتسکی توده های زحمتکش سراسر روسیه را به بزرگترین انقلاب سوسیالیستی رهنمون شدند و دولتی را در جهان پدید آوردند که مشابه آن هرگز در تاریخ دیده نشده بود...

نویسنده کتاب که به هنگام جنگهای داخلی اسپانیا و پس از آن با نام مستعار الکساندر آرلوف شهرت داشت یکی از ژنرالهای برجسته سازمان امنیت شوروی بود. وی در دستگاه قضایی و امنیتی شوروری شخصیتی بسیار لایق محسوب می‌شد. او پس از انقلاب اکتبر 1917 در ارتش سرخ به خدمت پرداخت و در دوران جنگهای داخلی شوروی، خدمات قابل توجهی ابراز داشت و یکی از متخصصان جنگهای چریکی و پیکار در پشت جبهه دشمن به شمار می‌رفت.

این کتاب خاطرات الکساندرآرلوف, یکی از ژنرال‌های برجسته سازمان امنیت شوروی سابق است که در آن جزئیات بازپرسی از شخصیت‌های برجسته حزب کمونیست را باز می‌گوید و از بسیاری ماجراهای پشت پرده و اطلاعات سری و جنایات استالین پرده برمی‌دارد .آرلوف پس از انقلاب اکتبر 1917در ارتش سرخ به خدمت پرداخت و یکی از متخصصان جنگ‌های چریکی و پیکار در پشت جبهه دشمن بود .او پس از پایان جنگ‌های داخلی روسیه, مدتی در دیوان عالی کشور شوروی سابق با سمت دادیار و دادستان به کار پرداخت و در تدوین نخستین قانون جزای روسیه شوروی شرکت موثر داشت .

در سال 1924در سازمان امنیت شوروی مشغول فعالیت شد و چندی بعد به سمت فرمانده نیروهای مرزبانی اتحاد شوروی سابق در قفقاز منصوب شد . آرلوف از سال 1926تا 1935ماموریت‌هایی را از سوی سازمان امنیت شورویدر کشورهای فرانسه, آلمان, ایلات متحده آمریکا, چکسلواکی, اتریش و سویس انجام داد و شبکه‌هایی از ماموران سازمان امنیت شوروی را در این کشورها پدید آورد .

او در سال 1936از سوی استالین به کشور اسپانیا رفت تا به عنوان مامور ویژه استالین و نماینده کرملین, مشاور دولت جمهوری‌خواه اسپانیا در پیکار با فرانکو و دولت فاشیست اسپانیا باشد .وی در این ایام موفق شد هفتصد و پنجاه هزار کیلوگرم طلای اسپانیا را در هفت هزار و نهصد صندوق با چهار کشتی به شوروی ارسال کند .آرلوف که می‌دانست اطلاعات وسیعش از جنایات استالین او را گرفتار تصفیه‌های استالین خواهد نمود, درست در فرصتی مناسب از اسپانیا به فرانسه و از آن جا به کانادا و سپس ایالات متحده گریخت و به این ترتیب به نحو معجزه‌آسایی نجات یافت و این کتاب را در سال 1983انتشار داد .

در پایان کتاب, طی جدول‌هایی سرنوشت رهبران و اعضای عالی رتبه حزب کمونیست که عمدتا یا به قتل رسیده و یا اعدام شدند, به چاپ رسیده است .

کتاب «تاریخ سری جنایت‌های استالین» در نوع خود کتاب منحصربه‌فردی محسوب می‌شود، چرا که مولف آن از شخصیت‌های بلندپایه سازمان امنیت شوروی بوده و جزئیات بازپرسی از شخصیت‌های برجسته حزب کمونیست اتحاد شوروی و دیگر ماجراهای پشت پرده را با دقت خاصی ارائه کرده است.

به اعتقاد مترجم، خاطرات بوریس باژانوف - رییس دبیرخانه‌ی دفتر سیاسی کمیته‌ی مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی و دستیار استالین - و نیز خاطرات الکساندر آرلوف مکمل یکدیگرند. این هر دو در کتاب‌های خود مطالبی ارائه کرده‌اند که در جای دیگر نمی‌توان یافت؛ زیرا هر دو شاهد و ناظر حوادث بوده‌اند و آن‌چه ارائه کرده‌اند، بخشی از مشاهدات آن‌هاست.»

آرلوف از بیم جان و سرنوشت همسر و فرزند به غرب گریخت و روزگار درازی را با مسکنت و گمنامی گذرانید و از ترس آسیب رسیدن به خویشاوندانش از افشاگری پرهیز کرد تا اینکه در دهه ۵۰ میلادی لب به سخن گشود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات