دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ سرزمین ایران

تاریخ سرزمین ایران

نویسنده: عباس پرویز
ناشر: نگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 968
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

بیست و پنج قرن تاریخ

تاریخ ایران با شکوه ما، بدان اندازه خواندنی و پندآموز نسل امروزین است که ز هر زبان که بشنوی و یا بخوانی اش، نامکرر جلوه می کند. اثری که پیش روی خواننده ی جسنجوگر است روایت تاریخ سرزمین ایران از دوران باستان تا امروز را دربر می گیرد و حاصل تتبع عباس پرویز تاریخ نگار ارجمندی است که پیش از این در سه مجلد منتشر شده بود و انتشارات نگاه افتخار دارد که این مجموعه ی سه جلدی را در یک مجلد و با ویرایشی نو ارمغان عاشقانِ تاریخ و فرهنگ این سرزمین می کند...

تدوین و تالیف تواریخ عمومی به روش جدید برای ایران از روزگاران محمدحسن خان اعتمادالسطنه وزیر انطباعات دوران ناصرالدین شاه آغاز شد، اما مرحوم محمدعلی فروغی بود که نخستین بار برای شرکت طبع کتاب که نخستین شرکت انتشاراتی بخش خصوصی در ایران بود، دست به تالیف تاریخ ایران زد. این کتابی بود که به نیت تدریس در مدارس نوشته شده بود، بنابراین مختصر بود اما روش نگارش آن برگرفته از تاریخ نویسی اروپاییان بود. این سرآغاز تاریخ نگاری نوین ایران است که از دوران مظفرالدین شاه آغاز شد.

رضاشاه به خاطر گرایش های ناسیونالیستی و تحت تاثیر قیام ترک های جوان، به باستان گرایی و تدوین تاریخ باستانی ایران علاقه نشان می داد. در همین دوران است که نسل جدیدی از تاریخ نگاران جدید پدید آمدند که تا امروز هم آثار آنان از بهترین تواریخ عمومی به حساب می آیند. مشیرالدوله پیرنیا، عباس اقبال آشتیانی، نصرالله فلسفی و بالاخره عباس پرویز در آن روزگاران نه تنها هر یک کتاب هایی برای تدریس تاریخ تدوین کردند، بلکه کتاب های مستقلی نیز درباره سلسله های پادشاهی در ایران فراهم کردند.

عباس اقبال تاریخ مغول را پرداخت و نصرالله فلسفی به نگارش آثار مهم در دوران صفویه دست یازید. عباس پرویز هم کتاب هایی درباره دیالمه، خوارزمشاهیان و غزنویان نگاشت. عباس پرویز خود دبیر تاریخ بود و در راه تدوین کتاب های درسی تاریخ زحمات زیادی کشید. او در دوران پختگی عمر خود در سالیان آغاز دهه 40 کتابی مفصل در تاریخ عمومی ایران نوشت که توسط انتشارات علی اکبر علمی در سه جلد با عنوان تاریخ 2500ساله ایران منتشر شد.

کتاب در همان روزگار با کیفیت چاپ خاص علمی بدون نمایه های ضروری و با کیفیت نازل به بازار عرضه شد، چاپ آن به اتمام رسید و روزگار نویسنده و ناشر هم به سرآمد. حالاخوشبختانه پس از سالیان درازی که این اثر برای دوستداران تاریخ دست یاب نبود در شکل و هیئتی آراسته و پیراسته توسط انتشارات نگاه به علاقه مندان این گونه آثار عرضه شده است.

کتاب اول شامل دو بخش «تاریخ کهن ایران تا پیدایش اسلام» و «اسلام و قیام ایرانیان» است. کتاب دوم شامل «از طاهریان تا حمله مغول» و «از مغول تا صفویه» است و کتاب سوم از دو بخش «از صفویه تا قاجاریه» و «از قاجاریه تا عصر حاضر» تشکیل شده است.


فهرست

باب نخست : تاریخ کهن ایران تا پیدایش اسلام

فصل اول : فلات ایران و تمدن ماقبل تاریخ آن.
فصل دوم : دولت ماد
فصل سوم : هخامنشیان
فصل چهارم : تمدن هخامنشى
فصل پنجم : اشکانیان
فصل ششم : تمدن اشکانیان
فصل هفتم : سلسله ساسانیان 
فصل هشتم : تمدن ساسانیان
فصل نهم : آغاز دست‌اندازى مسلمین به متصرفات ایران
فصل دهم : جنگ‌هاى مسلمانان با ایران در زمان عمر

باب دوم : اسلام و قیام ایرانیان

قسمت اول : اسلام
فصل اول : عرب قبل از اسلام
فصل دوم : سیرت حضرت رسول اکرم
فصل سوم : خلفاى اسلام
فصل چهارم : امویان
فصل پنجم : عباسیان
قسمت دوم : قیام ایرانیان
فصل اول : نفوذ ایرانیان در دستگاه خلافت و نهضت‌هاى آنان در احیاء استقلال ایران
فصل دوم : ابومسلم صاحب الدعوه 
فصل سوم : عبداللّه‌بن مقفع
فصل چهارم : برامکه
فصل پنجم : قیام سندباد و راوندیه و به‌آفرید و اسحق ترک و استاذسیس
فصل ششم : المقنع 
فصل هفتم : قیام بابک خرمدین و مازیار و افشین
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات