كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تاریخ سده های میانه

تاریخ سده های میانه

نویسنده: گ. م. دنسکوی - ا.و. آگیبالووا
مترجم: رحیم رئیس نیا
ناشر: پیام
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 345
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

یکی از کشورهایی که به سرعت، فعالیت استعماری و فروش برده در آمریکا را در پیش گرفت، دولت استعماری انگلیس بود که به ویژه از قرن هفدهم به تدریج، به قوی‌ترین دولت سرمایه‌داری اروپا تبدیل گردید.

اولین شهرک «کلنی» (Colony) انگلیس در امریکای شمالی در 1607 م. در ویرجینیا (Vircinia) برپا شد. در قرن هفدهم و هجدهم، ارتش انگلیس به جنگ‌هایی طولانی و سخت علیه رقبای خود ‌ـ هلند، فرانسه،‌اسپانیا ـ دست زد و سرانجام، فاتح قسمت اعظم سرزمین امریکا گردید. ارتش انگلیس یکی از متصرفات سابق هلند را فتح کرد و شهر نیویورک را بنیان نهاد.


جامعه انگلیسی، که به امریکا مهاجرت می‌کردند، از چند گروه اجتماعی تشکیل شده بودند:
1ـ سرمایه‌داران و تاجران و دولتمردان انگلیسی که برای تجارت برده و کشف زمین‌های پهناور امریکا و استخراج منابع طبیعی آن، به این قاره روی آورده و برخی از آن‌ها در این سرزمین سکونت گزیده و هسته اولیه سرمایه‌داری امریکا را تشکیل داده بودند.

2ـ گروه‌هایی از دهقانان و کشاورزان فقیر که در پی به دست آ‌وردن برای کشت و کار به امریکا آمده بو دند و طبقه خرده مالک امریکا را بنیان گذاردند.
3ـ ‌گروه بزرگ بردگان افریقایی که توسط دو گروه مزبور استثمار می‌شدند.

به تدریج، طبقه سرمایه‌دار (بورژوا) برده‌دار و نیرومند امریکا پدید آمد و بدین سان، یکی از ارکان تمدن امریکایی، یعنی نظام سرمایه‌داری، شکل گرفت. جنگ‌های استقلال‌طلبانه امریکا علت اصلی جنگ‌های استقلال‌طلبانه اختلاف حاد منافع بین سرمایه‌داری امریکا و سیاست‌های دولت انگلیس بود که با محدودیت‌ها و موانعی که ایجاد می‌کرد، ‌رشد سرمایه‌داران امریکایی را کند می‌نمود.


در واقع، جنگ‌های استقلال طلبانه اختلاف منافع دو قطب بزرگ سرمایه‌داری زمان (یکی مستقر و رو به زوال و دیگری در حال رشد) بود. علت قریب بروز این جنگ‌ها نیز این بود که سرمایه‌داران و خرده مالکان سفید پوست ساکن امریکا به مالیاتی که تاجران انگلیسی بر محوله بزرگ چای ارسالی به بوستون قرار داده بودند، اعتراض داشتند.افراد مقیم شهر بوستون به کشتی‌های انگلیسی حامل محموله یورش بردند و آ‌ن‌ها را به دریا ریختند.

فهرست

فصل اول- تشکیل نظام فئودالی در اروپای غربی و مرکزی
فصل دوم- تشکی فئودالیسم در امپراتوری روم شرقی - بیزانس
فصل سوم- اعراب در طی قرون ششم تا یازدهم
فصل چهارم- پیشرفت پیشه ها و داد و ستد، رشد شهرها در اروپای غربی
فصل پنجم- کلیسای مسیحیت در طی سده های 11 تا 13 جنگهای صلیبی
فصل ششم- تشکیل دولتهای متمرکز در اروپای غربی
فصل هفتم- مبارزه مردم علیه استیلای بیگانگان و کلیسای کاتولیک در بوهم. جنگ دهقانی
فصل هشتم- امپراتوری عثمانی و مبارزه مردم علیه استیلاگران ترک
فصل نهم- و….

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ سده های میانه

  • ناشر: پیام
  • کد کتاب: 106318 - 30/1
  • موجودی: در انبار
  • 400,000ریال

برچسب ها: گ. م. دنسکوی, ا.و. آگیبالووا, رحیم رئیس نیا, جنگ های صلیبی, تاریخ اروپا, جامعه شناسی تاریخی, تاریخ اجتماعی, قرون وسطی, کتاب تاریخ سده های میانه