منو
سبد خرید

تاریخ سازان بریتانیا ؛ سیمای هشت زن

تاریخ سازان بریتانیا ؛ سیمای هشت زن
-11 %
تاریخ سازان بریتانیا ؛ سیمای هشت زن
  • موجودی: موجود
  • مدل: 146398 - 59/5
  • وزن: 0.20kg
160,000 ریال
180,000 ریال

تاریخ سازان بریتانیا ؛ سیمای هشت زن

نویسنده: جنی موری
مترجم: پرتو شریعتمداری
ناشر: جهان کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 136
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

جنی مورِی، نویسنده این هشت زندگینامه، روزنامه‌نگاری سرشناس و مصاحبه‌کننده‌ای چیره‌دست است که می‌کوشد در کشورش، بریتانیا، نسل‌های جوان را با میراث فرهنگی و انسانی زنان سرزمین خود آشنا کند.

 او در پیشگفتارش بر این سرگذشت‌ها به جمله‌ای از تامس کارلایل، فیلسوف و تاریخ‌دان اسکاتلندی، اشاره کرده که گفته بود: تاریخ جهان چیزی نیست مگر سرگذشت مردان بزرگ. مورِی که خود در طول عمر حرفه‌ای‌اش با شماری از تأثیرگذارترین زنان تاریخ معاصر بریتانیا به گفت‌وگو نشسته است، نمی‌خواهد زنان و مردان جوان با این تفکر کلیشه‌ای و به گفتهٔ او منسوخ پرورش یابند و برای زنان در تاریخ و میراث زندگی انسانی سهمی جز فرزندآوری و خانه‌داری قائل نباشند. از این رو سخن کارلایل را به چالش گرفته و با پژوهش دربارهٔ زندگی زنانی که از دیرباز تا کنون، هریک به گونه‌ای در جامعهٔ خود پیشگام، تحوّل‌آفرین و جریان‌ساز بوده‌اند سرگذشت آنها را به زبانی ساده و شیوا بازگو کرده است.

... گزینش این هشت سرگذشت کم‌وبیش با هدف تمرکز بر زنان پرچمدار در جنبش‌های اجتماعی و برابری‌خواهانه انجام شد، با این انگیزه که خوانندهٔ فارسی‌زبان با سرگذشت کمترشناخته‌شدهٔ زنانی آشنا شود که برای پایان دادن به نابرابری دیرپا و ریشه‌دار میان زن و مرد در دو سدهٔ اخیر گام‌های بلندی برداشتند و رنج‌های فراوانی را به جان خریدند. » (از پیشگفتار مترجم)

این زنان عبارت‌اند از: مری ولستون کرافت، ایدا لاولیس، میلیسنت گارت فاست، املین پانکهرست، کنستانس مارک‌ویچ، نانسی استور، مارگارت تاچر و نیکلا استرجن. آنها طیف وسیعی را در بر می‌گیرند: مبارز حقوق زنان، دانشمند ریاضی‌دان، فعال جنبش حق رأی زنان، مدافع حقوق زنان کارگر و مادران و کودکان، نمایندهٔ مجلس عوام، نخست‌وزیر بریتانیا، رهبر حزب ملّی اسکاتلند و ... سرگذشت پُرفرازونشیب هر یک از آنها الهام‌بخش تکاپوگران حقوق زنان است. «زنانی که به جای نفرین کردنِ تاریکی چراغ افروختند و برای رسیدن به حقوق انسانی خویش چشم‌براه منجی نماندند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات