کتاب تاریخ روابط سیاسی ایران و قدرتهای بزرگ ؛ 1925 - 1900 فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات پاژنگ

تاریخ روابط سیاسی ایران و قدرتهای بزرگ

نویسنده: ایرج ذوقی
ناشر: پاژنگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 582
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

تاریخ روابط سیاسی ایران و قدرتهای بزرگ از ۱۹۰۰ تا ۱۹۲۵

تاریخ روابط ایران و بریتانیا باز می‌گردد به قرن سیزدهم میلادی مطابق قرن هفتم هجری؛در آن دوران ارغوان شاه نواده هلاکو خان در ایران و ادوارد اول در انگلستان حکومت می‌کردند.

شاه عباس که در شانزده سالگی قدرت سیاسی ایران را در دست گرفت با کشوری آشفته مواجه بود، که از هر سو مورد تهدید بود. بزرگترین خطر، امپراتوری عثمانی در مرزهای غربی ایران بود. چنین تهدید بزرگی سب شد تا شاه عباس صفوی به جستوجوی متحدان جدیدی به خصوص در میان اروپائیان بپردازد.

از این روی، شاه عباس، به چارلز اول، پادشاه انگلستان، نامه‌ای نوشت که در آن وی از پادشاه انگلستان می‌خواست تا ضمن اعزام نمایندگانش و برقراری روابط متقابل با ایران، با تاجران و بازرگانان ایرانی به خوبی رفتار کند.در ادامه روابط دوجانبه میان ایران و بریتانیا، شاه عباس با دریافت کمک‌های نظامی از انگلستان، شامل توپ و کشتی جنگی توانست، جزیره هرمز در خلیج فارس را از پرتغالی‌ها، رقیب دیرینه انگلیسی‌ها، باز پس بگیرد و در عین حال موجب اعتمتاد ایرانیان به انگلیسی‌ها گردید اولین هیئت نمایندگی ثابت بریتانیا در تهران، در سال ۱۸۲۱ میلادی (۱۲۰۰ خورشیدی) در باغ الچی در تهران مستقر شد.

فهرست 

ایران و انگلیس
ایران و شوروی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ روابط سیاسی ایران و قدرتهای بزرگ ؛ 1925 - 1900

  • ناشر: پاژنگ
  • کد کتاب: 77550 - 100/3
  • موجودی: در انبار
  • 550,000ریال

برچسب ها: ایرج ذوقی, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ روابط خارجی, روابط خارجی ایران, قاجار, جنگ جهانی اول, کتاب تاریخ روابط سیاسی ایران و قدرتهای بزرگ, تاریخ روابط سیاسی ایران و قدرت های بزرگ