منو
سبد خرید

تاریخ روابط ایران و هند ؛ در دوره صفویه و افشاریه

تاریخ روابط ایران و هند

نویسنده : ریاض الاسلام
مترجم: محمدباقر آرام , عباسعلی غفاری فرد
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: وزیری  - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

در دوره صفویه و افشاریه

در اوایل قرن دهم هجری، برابر با آغاز قرن شانزدهم میلادی، جهان شاهد برآمدن دو امپراتوری نیرومند در سرزمین‌های ایران و هند است. زمینه‌های ایجاد مناسبات فرهنگی میان مردم دو سرزمین از چند قرن قبل با رواج اسلام در هند فراهم آمده بود. اما با تأسیس حکومت نیرومند صفویان در ایران و مغولان کبیر در هند، حکومت‌ها و مردم دو سرزمین روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی وسیعی را تجربه کردند.

کتاب حاضر به بررسی دقیق این روابط می‌پردازد و این بررسی را تا دوره‌ی نادرشاه افشار ادامه می‌دهد. مؤلف کتاب گزارشی دقیق و مستند از جنبه‌های متفاوت روابط دو کشور در دور‌ه‌ی مورد بحث ارائه داده است و به‌ویژه تلاش کرده منافع متقابل این روابط را در حوزه‌های تجاری، ادبی و به‌طورکلی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برای دو کشور بازتاب دهد. محمدباقر آرام در سال 1332 در شهرستان خوی تولد یافت.

وی دارای مدرک دکترای تاریخ ایران از دانشگاه تربیت مدرس است و دارای دو اثر ترجمه‌ی مشترک با عباسقلی غفاری‌فرد، غیر از کتاب حاضر، به نام‌های تحقیقاتی در تاریخ ایران عصر صفوی (انتنشارات امیرکبیر) و تاریخ شاه اسماعیل صفوی (چاپ مرکز نشر دانشگاهی) است. ترجمه‌ی کتاب تاریخ روابط سیاسی ایران و آمریکا و تألیف اندیشه‌ی تاریخ ‌نگاری عصر صفوی از دیگر آثار وی است که هر دو توسط انتشارات امیرکبیر به چاپ رسیده است.

عباسعلی غفاری متولد 1330 از اردبیل، دارای مدرک دکترای تاریخ، و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی است. وی دارای آثار چندی در زمینه‌ی تألیف و ترجمه است. از آن جمله است: هفت عنوان تألیفات تاریخی و هفت اثر ترجمه‌ی مستقل و دو ترجمه‌ی مشترک با محمدباقر آرام، غیر از اثر حاضر، پنج مقاله‌ی علمی – پژوهشی و نزدیک به بیست عنوان مقاله‌ی علمی و ترویجی است. تاریخ اروپا، تاریخ سخت‌کشی، روابط صفویه و ازبکان، تاریخ ایران ( از ساسانیان تا افشاریه)، جهانی‌سازی و تحولات اجتماعی، تاریخ پیوستگی‌های فرهنگی ایران با فرهنگ زبان‌های ترکی، و تاریخ رشیدی.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات