منو
سبد خرید

تاریخ رامیان و فندرسک

تاریخ رامیان و فندرسک
موجود نمی باشد
تاریخ رامیان و فندرسک
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 101978 - 18/6
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 12
0 ریال

تاریخ رامیان و فندرسک

نویسنده: محمدعلی سعیدی
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 170
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1364 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

مصور

نزدیک هزاره دوم پیش از میلاد ، دسته های بزرگی از صحرانشینان آریایی نژاد از مرکز آسیا به سوی جلگه های خوارزم (ترکستان کنونی) به حرکت درآمده و کم کم به غرب اروپا راه یافتند . در مهاجرت های بعدی بخشی به قاره هند سرازیر گردیده و بخشی دیگر به سوی فلات که بعدها ایران نامیده شد روی آوردند.از این میان دو قوم ماد و پارس ماندگار شدند و قدرت خود را در دره های کوه های زاگرس تثبیت نموده و آیین خدایی خود را وارد عقاید بومیان کردند . آریایی ها پس از مهاجرت به ایران تلاش کردند با صلح و یا زور شمشیر، سرزمین جدید را تصرف نمایند.

از جمله گروهی از آنان به مناطق کوهستانی جنگل های در هم تنیده نوار سبز سواحل دریای خزر حمله ور شدند که محل زندگی اقوامی (مصادف با دوره نئولیتیک یا نوسنگی پس از عصر یخبندان) بود که به روسای قبایل خود «دیو» می گفتند و معمولاً در قلعه های کوهستانی می زیستند تا از حمله دیگر قبایل ، جانوران وحشی و… در امان باشند .اینان قد و اندام بلند داشته و بسیار نیرومند بوده اند و در غارها و شکاف کوه ها می زیستند و جانوران را شکار می کردند . بومی های خزر به دلیل همین زندگی در قلاع سنگی و محکم برخلاف بقیه نواحی ایران مدت ها در برابر مهاجمین ایستادگی کردند که بازتاب آن در اوستا و شاهنامه آمده است.

حدود هیرکانیا بخشی از آریایی ها در شهرهای مهم ناحیه شرق و شمال شرق فلات ایران مانند سند، مرو، نسا، بلخ، رَخُج، هرات، هلمند، کابل، و هیرکانه مسکن گزیدند.محدوده استان گلستان کنونی جهات چهارگانه هیرکانیا از تمیشه (روستای خرابه شهر کردکوی کنونی) تا شهر جرجان (در نزدیکی گنبد کاووس کنونی) بوده که دارای یک فرهنگ ، یک زندگی ، یک گویش و… بوده اند . به عبارت دیگر گویشی که امروزه در گرگان بدان مکالمه می شود در تمام منطقه استان گلستان حتی در جرجان قدیم در نزدیکی گنبد کاووس کنونی رواج داشته و مردم بدان حرف می زدند.هم اکنون نیز به جز منطقه کتول، رامیان و شهر مینودشت که اقوام کنونی آن ها به این مناطق کوچانده شده اند بقیه به گویش استرابادی و در واقع به گویش هیرکانی حرف می زنند که گونه ای از شعبه پهلوانیک است.

در تاریخ زبان فارسی آمده : پس از ورود مسلمانان به ایران در قرن۴، گذشته از زبان رسمی فارسی ،۴۰ گویش دیگر در سراسر ایران باقی بود که یکی از آن ها زبان قومسی و گرگانی بود که همان گویش هیرکانی است . اما به مرور بخش غربی این گویش تحت تاثیر گویش تبری و بخش شرقی آن تحت تاثیر گویش خراسانی قرار گرفت. البته لهجه روستاهای کوهستانی مرکز و شرق استان تفاوت های اندکی با گویش هیرکانی دارند نظیر واژه« بخوردهbokhorde = بخور» . بر همین اساس مردم فندرسک هم به گویش مذکور حرف می زنند.قلعه موران یا قلعه میران قله‌ای به ارتفاع ۲۴۳۰ است متر که در جنوب غرب شهر رامیان واقع شده‌است در بالای این قله زمینی مسطح به مساحت ۳ کیلومتر مربع قرار دارد. بر فراز این قله و دامنه آن گیاهانی چون سرخدار، ممرز، راش، گردو، انجیلی، اورس، زرشک، رزماری، زعفران کوهی و سورنجان (حسرت) می‌روید. همچنین کنام گله اسبان وحشی، ببر، آهو و شوکا، خرس، گرگ، شغال، شاهین، عقاب و جغد می‌باشد.

در گویش محلی به این کوه قلعه موران -Qal'e Moran- می‌گویند، زیرا در لهجه مردمان بومی ایالت باستانی گرگان گاه واج و حرف زیر بدل می‌شود به واج و حرف پیش. به هر حال این در حالی است که بنا به استنادات تاریخی این دژ مستحکم طبیعی نام خود را وامدار میرانشاه سلجوقی است.این قله با مساحتی بالغ بر شصت هکتار وسیع‌ترین قله کشور محسوب می‌شود. با این حال، بیشتر جاذبه آن مدیون شکل منحصر به فرد و زیبای دیواره‌های صخره‌های گرداگرد آن است. این قله کنام گله‌های اسب وحشی هم می‌باشد. بر فراز این قله چشمه ساران و آرامها، بازمانده‌های قلعه‌هایی از دوران اشکانیان و شورش مازیار علیه خلافت عباسیان، جنگلهای کهن اورس وجود دارد. گفتنی است جنگل‌های اورس موجود در قلعه موران (قلعه میران) و اطراف آن، یعنی جنگل‌های اولنگ و تخته بادو و همچنین جنگل ابر نخستین سرزمین‌های حاصل از پس روی دریای تتیس و در نتیجه نیای بزرگ جنگل‌های هیرکانی هستند.گل رامیان که در متون صفویه تا قاجار به نام فارسی «کبود استخر» نیز در مکاتبات و مراسلات راجع به ایالت گرگان از آن یاد شده‌است، ژرف‌ترین و عمیق‌ترین چشمه آب سرد در جهان است.

گل (Göl) در ترکی به معنای تالاب و دریاچه، و به‌طور کلی به معنای تجمع انبوه آب است. رنگ این چشمه آب سرد با توجه به ژرفا و ویژگی آن در طول سال از سبز کبود به فیروزه‌ای تغییر می‌کند. گل رامیان در فاصله ۵ کیلومتری جنوب شهر قرار دارد که دارای جاده‌ای آسفالته و چشمه‌ای پرآب است که استخر طبیعی دایره شکل به مساحت ۷۲۰۰ متر مربع تشکیل داده که دارای آب زلال است. گل رامیان از جاذبه‌های معروف و زیبای استان گلستان است که عموم منطقه در ایام تعطیلات از آن استفاده می‌کنند. آب گل رامیان در تابستان‌ها هم استفاده کشاورزی برای مشروب کردن شالیزارهای مجاور خود را دارد و هم برای شنا و تفریحات تابستانه مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد. طبق اسناد موجود از زمان سعدالله خان ایلخانی حاکم فندرسک در زمان مظفرالدین شاه قاجار این تفرجگاه وقف حوزه علمیه سعدیه رامیان است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.