دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ رئالیسم ؛ پژوهشی در ادبیات رئالیستی از رنسانس تا امروز

تاریخ رئالیسم
-20 %
تاریخ رئالیسم ؛ پژوهشی در ادبیات رئالیستی از رنسانس تا امروز
  • موجودی: موجود
  • مدل: 164448 - 60/4
  • وزن: 0.50kg
995,000 ریال
1,250,000 ریال

تاریخ رئالیسم

نویسنده: بوریس ساچکوف
مترجم: محمد تقی فرامرزی
ناشر: تندر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 365
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب

پژوهشی در ادبیات رئالیستی از رنسانس تا امروز

واقع‌گرایی یا رئالیسم در هنرهای تصویری و ادبیات، نمایش چیزها به شکلی است که در زندگی روزانه هستند، بدون هرگونه آرایش یا تعبیر افزون. این واژه همچنین برای شرح کارهای هنری که برای آشکارکردن راستی، چیزهایی چون زشتی و پستی را تایید کرده‌اند نیز به کار می‌رود.

رئالیسم همچنین اشاره به جنبش فرهنگی میانه قرن ۱۹ دارد که از فرانسه ریشه گرفت و گونهٔ هنری سرشناس تا اواخر قرن ۱۹ بود. با آشنایی با عکاسی، این منبع جدید دیداری شور ساخت چیزهایی که همچون واقعیت بودند را در مردم زنده کرد و این جنبش هنری شکوفا شد. رئالیسم به شدت با رومانتیسیسم مخالف بود...

رئالیسم چیست؟ میان رئالیسم و دیگر مکتب‌ها و گرایش‌های ادبی و هنری چه تفاوتی است؟ رئالیسم چه کمکی به پیشبرد فرهنگ انسان کرده است؟ این مسائل بغرنج و جالب توجه با استناد پردامنه به تاریخ، ادبیات و فرهنگ در این کتاب بحث و بررسی شده است.

در این کتاب نخست تصویر کاملی از رئالیسم همچون گرایشی مستقل در هنر و زیبایی‌شناسی و پیوند آن با اندیشه اجتماعی ارائه می‌شود. سپس آثار بزرگ‌ترین نویسندگان اروپا از رنسانس تا امروز بررسی و توصیف می‌شود. آثار نخستین پیشگامان مکتب رئالیسم ـ رابله، سروانتس، شکسپیر، گوته ـ استادان رئالیسم انتقادی ـ بالزاک، تولستوی، داستایفسکی، استاندال ـ و در پایان آثار نویسندگان معاصری چون هاکلی، شولوخف، اشتاین‌بک، سرافیمویچ، هاینریش بول، جوزف کنراد و در مجموع میراث ادبی خلق‌های جهان در پرتو آخرین پیشرفت‌ها و دستاوردهای نقد ادبی، زیبایی‌شناسی و فلسفه در این کتاب بررسی شده است.

روند خلاقیت در هنر ـ این بزرگترین فعالیت معنوی بشر ـ مستلزم اندیشیدن براساس تخیل است. ما طبیعتاً این موضوع را دریافته ایم که تخیل، به وسیله ی دنیای عینی در ذهن هنرمند ریشه می گیرد.  حتی هنگامی که هنرمند به ابداع چیزی دست می زند که می داند از مرزهای عین نمایی نیز گذشته، در واقع، کاری نکرده است مگر تجدید سازمان دادن و شکل تازه بخشیدن به اجزاء تشکیل دهنده ی آن چیز کاملی که ما آن را واقعیت می نامیم.

فهرست

۱- رئالیسم و واقعیت
۲- رئالیسم و تاریخ
۳- رئالیسم در عصر حاضر

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات