منو
سبد خرید

تاریخ دولت های اسلامی و خاندانهای حکومتگر ؛ دو جلدی

تاریخ دولت های اسلامی و خاندانهای حکومتگر ؛ دو جلدی
موجود نمی باشد
تاریخ دولت های اسلامی و خاندانهای حکومتگر ؛ دو جلدی
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 84763 - 100/6
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 48

تاریخ دولت های اسلامی و خاندانهای حکومتگر 

نویسنده: استانلی لین پل ,الکساندر بارتولد ,خلیل ادهم,احمد سعید سلیمان
مترجم : صادق سجادی
ناشر: تاریخ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 640
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب 

حضرت محمد (ص)، پیامبر اسلام با هجرت از مکه به مدینه پایه‌های سیاسی اسلام را پایه گذاشت، و برای دفاع از آن در مقابل دشمنان خود بخصوص مخالفان مکی ایستادگی کرد. همچنین چندین جنگ (جنگ موته و تبوک) را برای تحکیم و حفظ ثغور اسلامی با رومیان در شام داشت؛ و بدنبال صلح حدیبیه با مکیان در نهایت موفق به فتح مکه بدون خون‌ریزی شد. از آن پس به امپراتوری‌های اطراف خود نامه فرستاد و آن‌ها را به اسلام دعوت کرد. پس از درگذشت محمد، خلیفه اول برای دفع مدعیان پیامبری و برگشتگان از اسلام جنگ‌های رده ترتیب داد. در زمان وی مسلمانان به سوی نبرد با رومیان و فتح شام نیز شتافتند و فلسطین به دست مسلمانان درآمد. ادامه کار در زمان خلیفه دوم، عمر بن خطاب منجر به فتح دمشق و یرموک شد و هرقل شام را رها کرد و به قسطنطنیه گریخت و شام به‌تدریج دردست مسلمانان افتاد و تا کوه‌های توروس در آسیای صغیر پیش رفتند. بیت‌المقدس که در آن زمان «ایلیاء» نام داشت به هنگام سفر عمر به شام از سوی اسقف اعظم تسلیم شد. از آن پس عمر به گسترش فتوحات در مصر و شمال آفریقا شتافت.

در دوره پیامبر اسلام، محمد نیمه غربی شبه جزیره العرب در دست مسلمانان بود. در عهد ابوبکر تمام شبه جزیره تصرف شد. در عهد عمر مسلمانان تا ماوراءالنهر و شمال دریای مکران و همه ایران (بجز سواحل شمال آنسوی دیواره‌های البرز) و سرزمین عراق، شام، مصر و باریکه سواحل لیبی را متصرف شدند.

در زمان عثمان، تا دریاچه آرال و کناره‌های دریای کاسپین تا دریای سیاه (شرق آسیای صغیر و جنوب قفقاز)، جنوب آسوان و قسمت اعظم سواحل لیبی متصرف شد.گستره ممالک اسلامی در شرق تا سیستان و خراسان بود. در شمال غرب ایران، شامل آذربایجان و ارمنستان، و در غرب شامل تمامی آنچه شامات نامیده می‌شد، بود، یعنی اردن، سوریه، فلسطین، لبنان و مصر. این مناطق پیش از آن زیر سلطه دولت بیزانس (روم شرقی) بود. مردمان این مناطق، بخشی عرب و بخشی رومی بودند. پس از اسلام، ترکیب جمعیتی این دیار به سود اعراب چرخید و فرهنگ عربی به جز برخی از اقلیت‌های قومی-مذهبی، در این مناطق غالب گردید. در دوره اموی شمال غرب آفریقا تا مغرب، اندلس تصرف شد و بر متصرفان شرق اسلام افزوده شد.

فهرست

فصل اول: جانشینان پیامبر(ص) تا سقوط عباسیان مصر،
فصل دوم: اندلس (اسپانیا)،
فصل سوم: آفریقا،
فصل چهارم: مصر و سوریه،
فصل پنجم: جزیره‌العرب،
فصل ششم: سوریه و بین‌النهرین،
فصل هفتم: ایران و ماوراءالنهر،
فصل هشتم: ایران و آسیای غربی (سلجوقیان)،
فصل نهم: جانشینان سلجوقیان، اتابکان (آناتولی، ایران، سوریه و بین‌النهرین)،
فصل دهم: جانشینان سلاجقه در غرب آناتولی،
فصل یازدهم: عثمانیان و جانشینان آن در اروپا،
فصل دوازدهم: مغول،
فصل سیزدهم: ایران،
فصل چهاردهم: ماوراءالنهر،
فصل پانزدهم: شرق ایران، شبه قارۀ هند و آسیای جنوب شرقی،
فصل شانزدهم: جمهوری‌های مستقل و خودمختار آسیای میانه و قفقاز.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب