کتاب تاریخ جهانگشای جوینی ؛ سه جلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات فردوس

تاریخ جهانگشای جوینی ؛ سه جلدی

نویسنده: عطا ملک جوینی
مصحح : محمد قزوینی
ناشر: فردوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1445
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

در تاریخ منگوقاآن و هولاکو و اسماعیلیه

تاریخ جهانگشای جوینی از کتب معتبر و پر جاذبه قرن هفتم در حوزه ادب و تاریخ است .حیثیت و اعتبار کتاب در این است که مولف یا خود مستقیماً شاهد وقایعی است که نقل می کند و یا آن وقایع را از منابع دست اول تدارک دیده است و نثر پر فخامت این اثر نیز بر ارج و اهمیت آن می افزاید.

نویسنده آن سال‌ها در دربار ارغون و هولاکو و پسرانش، اباقا و تگودار، دارای منصب، و گواه بسیاری از رخدادهای آن دوره بوده و برخی پیش آمدها گذشته را نیز از گواهان آن‌ها و از خاندان خود که از درباریان خوارزمشاهیان و مغولان بوده‌اند، شنیده بوده‌است. تاریخ جهانگشای تاریخ سیاسی محض نیست، زیرا نویسنده هنگام رویدادنگاری، درباره اوضاع اقتصادی، اجتماعی، بافت شهرها و موقعیت جغرافیایی آنها و اسامی قدیمی شهرها نیز توضیحات بی‌همتایی داده‌است.

این کتاب یکی از منابع دست اول درباره دوران آغازین استیلای مغول بر ایران است که به دلیل اتکای بخش عمده آن بر مشاهدات نویسنده از اهمیت بسیاری برخوردار است .این اثر تاریخی در سه جلد تالیف شده است .

در اثر حاضر, نگارنده کوشیده است عین متن تاریخ جهانگشای را که مرحوم علامه قزوینی در سال 1330 /1912ه.ق در لیدن هلند به چاپ رسانده به زبان ساده بازآفرینی کند .

در پایان کتاب, واژه‌نامه, فهرست منابع و ماخذ و فهرست‌های مختلف شامل اشخاص, مکان‌ها, اقوام, قبایل, طوایف, فرق و مذاهب, کتاب‌های متن و اشعار جمع آمده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ جهانگشای جوینی ؛ سه جلدی

  • ناشر: فردوس
  • کد کتاب: 99053 - 99/2
  • موجودی: در انبار
  • 1,300,000ریال
  • 1,100,000ریال

برچسب ها: عطا ملک جوینی, محمد قزوینی, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ مغولان, اسماعیلیان, کتاب تاریخ جهانگشای جوینی ؛ سه جلدی