منو
سبد خرید

تاریخ جندی شاپور

تاریخ جندی شاپور
2 تا 3 روز آینده
تاریخ جندی شاپور
  • موجودی: 2 تا 3 روز آینده
  • مدل: 148093 - 65/5
  • وزن: 0.40kg
  • JAN: 3
0 ریال

تاریخ جندی شاپور

نویسنده: شهرام جلیلیان
ناشر: دانشگاه جندی شاپور
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 192
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : نو 

 

مروری بر کتاب

در سال 260 میلادی شاپور یکم با پیروزی در جنگ با رومیان تعدادی اسیر را از شهر انطاکیه واقع در سوریه امروز را به ایران می آورد، تعداد زیادی از این افراد از دانشمندان و پزشکان بودند که در شهر تازه تأسیس وهی انتیوک شهپوهری (به معنای : شهر شاپور که بهتر از انطاکیه است ) واقع در شرق شوش و جنوب شرقی دزفول اسکان پیدا کردنند که در تاریخ ایران به نام جندی شاپور معروف شده است.

در این شهر بیمارستان و یک موسسه و بنگاه علمی پدید آمد که رشته های فلسفه، طب، نجوم و... در آن  تدریس می شد، افزود: سنت پزشکی جندی شاپوری که آمیخته ای از دانش پزشکی ایرانی، هندی، سریانی و یونانی بود بسیار پیشرفت کرد و مبدا تحولات زیادی در شکوفایی رشته پزشکی شد. در زمان انوشیروان (در سال 531 تا 579)،  اوج رونق شهر و دانشگاه جندی شاپور بود و اولین کنگره پزشکی جهان در این شهر برگزار شد،در زمان عباسیان با کوچ تعداد زیادی از دانشمندان و پزشکان جندی شاپوری به بغداد و دیگر شهرها، اندک اندک شهر علمی و دانشگاهی جندی شاپور رو به افول نهاد و به فراموشی سپرده شد.

دکتر جلیلیان تحصیلات در رشته تاریخ ایران باستان، مرتبط بودن موضوع پایان نامه دوره دکتری درباره تاریخ ساسانیان که مصادف با وقایع جندی شاپور بود، علاقمندی شخصی به تاریخ جندی شاپور و حمایت معاونت توسعه پژوهش و فناوری را از عوامل انگیزشی تالیف کتاب تاریخ جندی شاپور برشمرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات