تاریخ جنبش سربداران و دیگر جنبش های ایرانیان در قرن هشتم هجری

تاریخ جنبش سربداران و دیگر جنبش های ایرانیان در قرن هشتم هجری

نویسنده: عبدالرفیع حقیقت
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 350

اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1374 - دوره چاپ: 3

کیفیت : در حد نو ؛ برخی از صفحات کتاب علامتگذاری شده است.


مروری بر کتاب

سربداران نام جنبشی از شیعیان ایران، در سده‌ی هشتم هجری بود. پس از یکصد و بیست سال چیرگی قوم تاتار و مغول بر ایران و بسیاری از مناطق آسیا، جنبشی مردمی در باشتین و سبزوار خراسان علیه ستم و تعدی فرمان‌روایان مغول و عاملان آنان رخ داد.از تلاش پیگیر رهبران آزاده این قیام، منجر به تشکیل حکومت مستقل ملی و شیعه مذهب ایرانی در خراسان شد. مهم‌ترین ویژگی‌های این حکومت عبارت بود از: تنفر و انزجار از عنصر مغولی و تثبیت ایدئولوژی تشیع امامی.

کتاب حاضر به‏ جزئیات امور سیاسی،اقتصادی، اجتماعی و مذهبی واقعه مهم‏ و تاریخی قیام سربداران پرداخته و نیز علل بروز و ظهور آن را بررسی کرده است . پس از یکصد و بیست سال استیلای قوم تاتار و مغول بر ایران و بسیاری از مناطق آسیا، قیامی مردمی در باشتین و سبزوار خراسان علیه ظلم و تعدی حاکمان مغول و عاملان آنان به وقوع پیوست.

این نهضت که به قیام سربداران شهرت یافته‌است، از لحاظ وسعت، بزرگ‌ترین، از نظر تاریخی مهم ترین جنبش آزادی بخش خاورمیانه در قرن هشتم هجری بود.

تلاش پیگیر رهبران آزاده این قیام، منجر به تشکیل حکومت مستقل ملی و شیعه مذهب ایرانی در خراسان شد. مهم ترین ویژگی‌های این حکومت عبارت بود از: تنفر و انزجار از عنصر مغولی و تثبیت ایدئولوژی تشیع امامی.
نخستین حاکم سلسله سربداران، «عبدالرزاق باشتینی» بود که به مدت دو سال و چهار ماه حکومت کرد. پس از وی، «برادرش وجیه الدین امیر مسعود» به حکومت رسید .

قیام سربداران با آن که جنبشی محلی بود و مدت زیادی دوام نیافت، اما در تاریخ ایران اهمیتی خاص دارد، زیرا در پی این قیام و با نیرو گرفتن از پیروزی‌های آن بود که در نقاط دیگر نیز مردم روستاها سرکشی آغاز کردند. استقرار دولت مرعشیان در مازندران را باید یکی از بارزترین پی آمدهای حکومت سربداران دانست.

امرای سربداران در اداره حکومت با یکدیگر اختلاف بسیار داشتند و بسیاری از آنان با توطئه یاران خود را از پای درآمدند. با این همه در مدت کوتاه حکومت ایشان، آبادانی بسیار صورت گرفت و خرابی‌های حمله مغول تا حد زیادی جبران شد. امیران سربدار در پی بهتر کردن زندگی روستائیان و طبقه محروم شهر بودند و به نوعی مساوات در تقسیم عواید و ثروت عمومی اعتقاد داشتند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ جنبش سربداران و دیگر جنبش های ایرانیان در قرن هشتم هجری

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 90056 - 27/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: عبدالرفیع حقیقت, ایران و مغول, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ جنبشهای ایران, ایلخانان, سربداران, کتاب تاریخ جنبش سربداران و دیگر جنبشهای ایرانیان در قرن هشتم هجری