دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سلسله های صوفیه ایران

سلسله های صوفیه ایران
درحال حاضر موجود نمی باشد

سلسله های صوفیه ایران

نويسنده: نورالدین مدرسی چهاردهی
ناشر: بتونک
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 349
اندازه كتاب: رقعی- سال انتشار: 1360 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

تصوف در ادامه حیات خود به فرقه های مختلف و انشعابات گوناگون تقسیم شد، فرقه هایی مثل: نعمت اللهیه، صفی علیشاهی، ذهبیه، اویسیه، گنابادیه، خاکساریه، قادریه، اهل حق، نقشبندیه و دهها فرقه و انشعاب دیگر و هر کدام از این فرقه ها اغرافات و بدعت هایی را وارد دین کردند. البته اکثر فرقه های صوفی در ایران از انشعابات فرقه ی نعمت اللهیه است....
سلسله های صوفیه ایران را به ویژه از آن سبب اثری ارزنده می دانیم که نویسنده اش برای کشف حقایق تصوف و مقاصد-صوفیه -به گفته خود-با ناوک مژگان در راه آگهی براسرار سلاسل گام برداشته و به مناصب طریقتی فریب نخورده و دل در گرو وام ها ننهاده است.

سلسله ی نعمت اللهی منسوب به سید نورالدین شاه نعمت الله ولی است. شاه نعمت الله ولی فرزند میر عبدالله در ۷۳۰ هجری در حلب متولد شد و در ۸۳۴ هجری در گذشت و مزارش در ماهان کرمان است. مزار شاه نعمت الله ولی از زیارتگاه های مهم اهل عرفان در ایران است. شاه نعمت الله ولی در مکه از مریدان شیخ عبدالله یافعی بود. پس از شاه نعمت الله فرزندش شاه خلیل الله جانشین پدر شد و با مهاجرت وی به هند مرکز فعالیت سلسله نعمت اللهی قریب دویست سال در هندوستان بود.

در زمان کریم خان زند ، معصوم علیشاه دکنی به امر پیرش رضا علیشاه دکنی که او از اقطاب سلسله نعمت اللهی است جهت ارشاد طالبان ایران به سال ۱۱۹۰ هجری از هندوستان و از راه دریای عمان به فارس آمد.
پهنه فعالیت های این سلسله تحت زعامت دکتر جواد نوربخش، پیر قبلی این سلسله (متوفی به سال ۲۰۰۸ میلادی) در ده ۱۹۷۰ میلادی به امریکا و اروپا گسترش یافت. امروزه خانقاه های نعمت اللهی در بسیاری از کشورهای اروپایی، امریکا، کانادا، روسیه، مکزیک، استرالیا و افریقا دائرند و درکنار فعالیت های معنوی خود به امور خیریه نیز می پردازند...

شادروان نورالدین مدرسی چهاردهیدر سال 1297 شمسی در کربلای معلی در خانواده ای روحانی پا به عرصه خاکی نهاد.سلسله نصب پدری وی به ملاعبدالرزاق لاهیجی صاحب کتاب گوهر مراد و از طرف مادر به سید بحرالعلوم می رسد.
پدر بزرگش آیت الله العظمی میرزا محمد علی مدرسی چهاردهی از مراجع عظام عالم تشیع ، استاد آقا بزرگ تهرانی و آیت الله العظمی مرعشی نجفی می باشد ....

دیانت یهود را نزد خاخام های یهود تعلیم گرفت و با تسلطی که بر تورات و تلمود بابلی و اورشلیمی داشت ، 613 قانون دیانت یهود را از عبری به فارسی برگرداند.
در مسیحیت غسل تعمید یافت و نزد دکتر سعید خان کردستانی و نیز پروفسور میلر به آموزش آیین مسیح نشست.(در کاتولیک ،ارتدکس و پروتستان عملا وارد گشت و شش ماه در کلیسا زندگی و عبادت نمود و مهیای ورود به جرکۀ کشیشان شد).آیین زرتشت و آیین هوشنگ را نزد استاد رشید شهمردان که از موبدان برجسته بود فرا گرفت و به سلوک هوشنگی عامل گشت.ادیان هند و مکتب جوکی هاو فلسفه سانکهیه را نزد پروفسور عباس شوشتری (مهرین) فرا گرفت . مانویت و میترائیسم را نزد استاد ذبیح بهروز تعلیم گرفت.

نقطویه را نزد پیشوای نقطویه محمد بابا آموخت و از طرف وی جانشین و به مقام "بابا" پیشوایی نقطویه نائل آمد.
اسپری تیسم را نزد استاد ثقفی فرزند اعلم الدوله که این علم را از فرانسه به ایران ارمغان آورده بود فرا گرفت.
البته مکاتبی چون مکتب حشمت السلطان دولتشاهی را به دقت آشنا و تسلط یافته بود. پاکدینی را نزد احمد کسروی تعلیم گرفت. در سلاسل تصوف خبره و استادی مسلم بود ، فی المثل در طریقت خاکسار به مقام ارشاد (کسوت) نائل و مهر نبوت داشت.در ذهبیه به ارشاد نائل گشت . در مسلک های دیگر نیز به عمیق ونهایت آن دست یافته بود و از چند طریق اجازه ارشاد داشت . آنچه آثار وی را از دیگر نویسندگان و محققان ممتاز می سازد نحوه تحقیقات وی می باشد که او هم علمی و هم عملی دست به تحقیق و تفحص می زد و مطلب را از جهت خود مطلب و کشف حقیقت طلب می کرد و در هر وادی که وارد می گشت اعم از دین ،مذهب ،مسلک و مکتب ، علمی و عملی کار می کرد و به کنه مطالب دست می یافت ، فی المثل در تصوف فرقه ذهبیه که مقامات را در خواب طی می کنند وی شش ماه طبق اصول طریقت خواب جعل نموده و برای قطب سلسله می نویسد ،قطب ، ایشان را شیخ و به مقام ارشاد نایل می سازد بی آنکه بداند که خواب ها دیده نشده است .

فهرست 

شورش علیه اسلام
شورش خوارج
مذهب خوارج
انقلاب علیه نصرانیت
دوره های جادوگری
دوران سحر و خفا
فراماسونری
مدرسه یهودی
سوسیالیزم
و....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات