دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ جامع ملی شدن نفت

تاریخ جامع ملی شدن نفت

نویسنده: احمد خلیل الله مقدم
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 774
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

کتاب حاضر ، پژوهشی است درباب نهضت ملی شدن صنعت نفت به رهبری دکتر مصدق که ضمن آن نویسنده ، رخدادها ، شخصیت‌ها و تحولات مرتبط بااین واقعه را براساس مشاهدات و خاطرات و مطالعات خود باز می‌گوید . در شهریور ۱۳۲۰ کارگران نفت جنوب با توجه به شرایط خاص داخلی و بین‌المللی به سرعت در سندیکای کارگران نفت خوزستان متشکل شدند و با توجه به موقعیت استراتژیک ایران و اهمیت نفت در سرنوشت جنگ، به عنوان وزنه‌ای قابل تأمل مطرح گشتند.

کارگران نفت جنوب با هدایت شورای متحده مرکزی اتحادیه‌های کارگران و زحمتکشان ایران به مبارزه ادامه دادند و در خوزستان دست به اعتصاب عمومی تیر ۱۳۲۵ زدند. به تحریک شرکت نفت انگلیس و ایران، پلیس و فرمانداری نظامی دست به کشتار عظیمی در میان کارگران زدند و به بهانه رهبری اعتصاب توسط شورای متحده مرکزی اتحادیه‌های کارگران و زحمتکشان ایران تحت رهبری حزب توده ایران، ۸۳ نفر از کارگران را در کشتار ۲۳ تیر ۱۳۲۵ کشتند.

از طرف شرکت نفت انگلیس و ایران شاپور بختیار رئیس وقت اداره کار خوزستان طرف مذاکره کارگران جهت خواسته‌های صنفی کارگران بود. بر اثر مبارزه کارگران برای نخستین بار قانون کار ایران در ایران تصویب گردید.

پس از نطق تاریخی دکتر مصدق در مخالفت با شرکت نفت‌ انگلیس،در حزب ایران تصمیم گرفته می‌شود که پژوهشی دربارهء نفت به عمل آید و بعد از مذاکراتی،مهندس کاظم حسیبی‌ (مهندس نفت)برای این کار مأمور می‌شود و پس از مطالعات‌ خود به صراحت می‌گوید،با توجه به اقداماتی که در کلیهء ممالک جهان و به خصوص توسط دولت انگلستان دایر بر ملی کردن‌ منابع عمومی و کارخانجات مهم شده است،ما باید در صورت عدم‌ قبول حقوق مسلم ایران،دست شرکت نفت انگلیس را با تصویب‌ قانون ملی کردن صنعت نفت از بزرگترین منبع ثروت کشور کوتاه‌ نماییم.

دکتر مصدق نیز که یکی از طراحان طرح‌ ملی شدن صنعت نفت دانست و بدین ترتیب بود که طرح ملی‌ شدن صنعت نفت به تصویب رسید. مصدق هم در پاسخ اظهار داشت: «مجلسین ایران قوانینی تصویب کرده‌اند که باید اجرا شود و دولت جز این وظیفه‌ای ندارد و هیچ قدرتی هم نمی‌تواند قانون ملی شدن نفت را تغییر دهد. ».

فهرست

امتیاز دارسی چیست ؟
تقدیم قرارداد الحاقی نفت به مجلس شورای ملی
نطق تاریخی دکتر مصدق
جنگ نفت بین دولت و مجلس
نظریات گوناگون درباره قانون ملی شدن نفت
نخست وزیری دکتر مصدق
دکتر مصدق کیست ؟
شکایت انگلیس به دادگاه بین‌المللی لاهه
نقش حزب تود در زمان حکومت مصدق
دادگاه لاهه و شورای امنیت
رویدادهای 29تیرماه 1331
پیروزی در دادگاه لاهه
ملی شدن شیلات
رودرویی مستقیم شاه و مصدق
سیاست روسیه و آمریکا در ایران 
کودتای 28 مرداد 1332
تجزیه و تحلیل کودتای 28 مرداد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات