منو
سبد خرید

تاریخ ثعالبی ؛ مشهور به غرر اخبار ملوک الفرس و سیرهم

تاریخ ثعالبی ؛ مشهور به غرر اخبار ملوک الفرس و سیرهم
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ ثعالبی ؛ مشهور به غرر اخبار ملوک الفرس و سیرهم
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 127732 - 113/6
  • وزن: 1.20kg
  • UPC: 150
0 ریال

تاریخ ثعالبی

نویسنده: ع‍ب‍دال‍م‍ل‍ک ب‍ن‌ م‍ح‍م‍دب‍ن‌ اس‍م‍اع‍ی‍ل‌ ث‍ع‍ال‍ب‍ی‌ ن‍ی‍ش‍اب‍وری‌
مترجم: 
محمد فضائلی
ناشر: نقره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 640
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : نو
 

مروری بر کتاب 

مشهور به غرر اخبار ملوک الفرس و سیرهم ؛ پاره نخست ایران باستان

همراه با مقدمه زتنبرگ و دیباچه مجتبی مینوی

ابومنصور عبدالملک بن محمد بن اسماعیل ثعالبی نیشابوری(350-430 هجری قمری) شاعر تازی‌گوی، نویسنده و تاریخ‌نگار ایرانی‌است. کتاب او که به زبان عربی‌است و غرر اخبار ملوک‌الفرس و سیرهم یا تاریخ ثعالبی نام دارد از منبع‌های ارزشمند درباره‌ی تاریخ ایران باستان می‌باشد. کتاب تاریخ او در چهار جلد بوده که تنها دو جلد نخستین آن امروزه به جای مانده‌است. وی همزمان با فرمانروایی قابوس وشمگیر می‌زیسته‌است.

او زاده و درگذشته‌ی نیشابور بوده و شاگردی ابوبکر خوارزمی را نموده‌است. همچنین ابوالفضل بیهقی و نورالدین باخرزی از شاگردان او بوده‌اند. او نوشته‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف -تاریخ، زبان، بلاغت، سیاست و...- دارد و بیشتر ناماوری‌اش را نیز در گرو گردآوری قطعه‌های ادبی از نویسندگان گونه‌گون است.

این کتاب ترجمه‌ای از غرر اخبار ملوک الفرس و سیرهم است که مؤلف آن را به فرمان ابو المظفر نصر بن ناصر الدین ابو منصور سبکتکین، برادر سلطان محمود غزنوی نوشت و خبرهای سود بخش و برجسته‌ای در باره شاهان و سرگذشت آنان، آیین‌ها، حکمت‌ها، تاریخ‌ها، سنت‌ها، دستورها، پیکارها، رویدادها، پیروزی‌ها، نیکوکاری‌ها و زشت کاری‌های آنان و خصلت‌های زیبا و زشت و خوب و بدشان و دیگر چاره گری‌ها و حالات آنان را در این اثر گنجاند و بدین شیوه، تکلیفش را ادا کرد. 

کتاب ثعالبی، اندرزهایی از شاهان اسطوره‌ای و تاریخی مانند اسکندر، شاهان کیانی پیشدادی، ملوک الطوائف و شاهان ساسانی در بر دارد. این جمله‌ها و اندرزها که از «سخن آورهای» پادشاهان گرفته شده است، تاریخ و سنن پادشاهان ایران را گزارش می‌کند و اشاره نویسنده به گروه‌هایی جز ایرانیان، مانند عربان و ترکان و رومیان، به مناسبت پیوندهای آنان با ایران صورت می‌پذیرد. وی به رغم فردوسی، در باره کیومرث (نخستین فرمان روا) از سیامک فرزند او و کشته شدنش به دست دیوان سخنی نیست. هم چنین اینکه هوشنگ (دومین پادشاه) آتش را کشف کرد، در کتاب ثعالبی نیامده است. 

باری، درون مایه تاریخ ثعالبی در باره پهلوانان سیستان (سام، زال و رستم) که در روزگار منوچهر پیدا شدند، با شاه نامه فردوسی یک سان و هم آهنگ می‌نماید و تنها این دو اثر ، به درازا در این باره سخن گفته‌اند؛ یعنی روایت هایشان تا پایان دوره حماسی و پهلوانی کمابیش به یک دیگر می‌مانند و موضوع‌هایی مانند پادشاهی بهمن (پسر اسفندیار)، کشته شدن رستم در روزگار بهمن به مکر و حیله پادشاه کابل و برادرش شغاد و لشکر کشی فرامرز پسر رستم به کابل به خون خواهی رستم و سپس لشکر کشی بهمن به انتقام پدرش اسفندیار به سیستان و جنگ‌های او با فرامرز و سپش کشته شدن فرامرز و اسیر شدن زال و سرانجام ویرانی سیستان، به یک شیوه و لحن در هر دوی آنها یافت می‌شود. 

منابع این کتاب را بر پایه گفتار خود نویسنده، تاریخ طبری ، تاریخ ابن خردادبه ، مزدوج مسعودی مروزی ، شاه نامه و آیین نامه ابن معتز ، ابو الفتح بستی و ابن مقفع می‌توان برشمرد. وی بی گمان، از منابع نوشته شده پیش از خود در باره تاریخ ایران روزگار کهن نیز بهره برده، اما از آنها نام نبرده است. 
این کتاب با شاه نامه فردوسی کمابیش یک سان است و هر دوی آنها را به راستی می‌توان شاه نامه خواند و تنها تفاوتشان را در منظوم یا منثور بودن دانست. جلد اول تاریخ ثعالبی نخست در ۱۹۰۰ میلادی به کوشش زتنبرک، خاور شناس فرانسوی، همراه با ترجمه فرانسوی اش در پاریس منتشر شد و پس از قرن‌ها ماندن در هاله فراموشی، در میان دانشمندان، مورخان و محققان آوازه‌ای شایسته به دست آورد؛ چنان که نویسندگان تاریخ ایران باستان ، آن را از منابع مهم و مرجعی دست یکم خوانده و از درون مایه اش سود برده‌اند.

زتنبرگ مقدمه‌ای بر این کتاب نوشت و نام آن و نویسنده اش را مشخص کرد. نسخه نوشته شده به قلم فضل الله بن علی بن ابی اثیر الکاریری در ۵۹۷، از نسخه‌هایی است که زتنبرک در تصحیح کتاب بدان دست رسی داشت. این کتاب را محمود هدایت با نام شاه نامه ثعالبی در ۱۳۲۸ خورشیدی به فارسی ترجمه کرد، اما ترجمه او به هیچ روی با زبان تاریخ پیش از اسلام هم آهنگ نبود. البته ترجمه‌های دیگری در این زمینه مانند ترجمه بخش نخست آن (تاریخ ایران باستان) به قلم محمد فضائل نیز در دست است....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات