منو
سبد خرید

تاریخ تمدن و فرهنگ ایران باستان

تاریخ تمدن و فرهنگ ایران باستان
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ تمدن و فرهنگ ایران باستان
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 77619 - 33/6
  • وزن: 0.60kg
  • UPC: 35
0 ریال

تاریخ‌ تمدن‌ و فرهنگ‌ ایران‌ باستان‌

نویسنده: رسول پوررضا
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 416
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

نگارنده در کتاب حاضر به اختصار به جنبه‌های تمدنی و تاریخ سلسله‌های حکومت‌گر ایران باستان اشاره می‌کند. دلایل شکل‌گیری و انقراض حکومت‌های ایران باستان، دستاوردها و خصایص فرهنگی ایرانیان از دیگر مطالب کتاب به شمار می‌رود. بر این اساس در کتاب پس از بیان موقعیت جغرافیایی و اوضاع طبیعی فلات ایران، وضعیت سکونت در دشت‌ها، و تمدن ایران در هزاره‌ی چهارم تا هزاره‌ی دوم ق. م و هم‌چنین منشاء نژادی ساکنان ماقبل تاریخی فلات ایران بررسی می‌شود. در ادامه و در فصل‌های مستقل به تاریخ و تمدن حکومت‌هایی چون عیلام، مادها، پارس‌ها (هخامنشی‌ها)، مقدونیان (سلوکیان)، پارتیان (اشکانیان) و ساسانیان اشاره می‌گردد.

در کنار این مطالب نویسنده مطالبی چون مهاجرت و ورود آریایی‌ها، زرتشت و آموزه‌های او، دیگر ادیان و مذاهب ساکن در ایران، از جمله یهودیان، بودایی‌ها، مزدکیان، مانویان، را بازگو می‌کند. حدود جغرافیایی، تشکیلات حکومتی، حیات اقتصادی، ویژگی‌های اجتماعی، مذهب، خط و زبان، هنر، اخلاق و آداب و رسوم، آموزش و پرورش، گاه‌شماری و سپاه از دیگر حوزه‌هایی است که نویسنده افزون بر تاریخ سیاسی هر دوره‌ی تاریخی به آن‌ها می‌پردازد. در بخش هنر و صنایع نیز، جنبه‌هایی چون معماری و شهرسازی، حجاری در سنگ، فلزکاری، قالیبافی، صنعت شیشه، نساجی، سفال‌سازی، گچبری، کاشی‌کاری، پیکرتراشی برای هر دوره بررسی می‌شود.

 

فهرست

فصل اول: اولین امپراطوری پارسی
فصل دوم: امپراطوری هخامنشی در اوج
فصل سوم: امپراطوری های نوین پارسیان
فصل چهارم: سیاست و جامعه در امپراطوری پارس
فصل پنجم: زندگی و کار در امپراطوری پارس
فصل ششم: هنر، علم و فرهنگ در امپراطوری پارس

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات