كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تاریخ تریاک

 تاریخ تریاک

نویسنده: مارتین بوت
مترجم : منوچهر نوایی

ناشر: صفی علیشاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 453
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

مجموعه وقایع و رویدادهای مربوط به تریاک مطالب کتاب را تشکیل می‌دهد. در این کتاب، نگارنده ضمن مروری بر پیشینه تریاک و کشت و استفاده آن در ملل مختلف، به جنبه‌های پزشکی آن نیز اشاره می‌کند .بخش عمده کتاب به بررسی تاریخ استعماری و جنگ‌هایی که درباره تریاک رخ داده اختصاص دارد . در بخشی از کتاب اطلاعاتی درباره ترکیبات تریاک فراهم آمده، همچنین آمارهایی از مصرف تریاک و مشتقات آن در سراسر جهان ذکر گردیده است .

کشت خشخاش نخستین بار ۳۴۰۰ سال پیش از میلاد در جنوب میان‌رودان صورت گرفت. سومری‌ها آن را گیاه لذت می‌نامیدند، هنر کشت خشخاش بعدها به آشوریان و سپس به بابلیها منتقل شد و از آن جا به مصر راه یافت.در سده ۱۳ پیش از میلاد دوران طلایی تریاک با کشت گسترده آن در تبس پایتخت مصر آغاز شد، بازرگانان تریاک را از مصر به کارتاژ، یونان واروپا می‌بردند.

پس از آن کشت خشخاش در قبرس پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشت و تریاک که یکی از مهم‌ترین داروهای یونان در آن هنگام شمرده می‌شد از طریق حمله اسکندر به ایران و هند راه یافت. تریاک در قرن چهارم میلادی به چین هم رسید، اما فقط پس از پایان سده‌های میانه و آغاز سفرهای دریایی دولت‌های اروپایی بود که آنان تجارت پرسود تریاک را دریافتند.

مصرف تفریحی تریاک به طور گسترده از سده ۱۵ میلادی در چین آغاز شد. در ابتدا به دلیل کمیابی و گرانی به‌ندرت اتفاق می‌افتاد. اما از قرن هفده به بعد تجارت تریاک شکل منظمی پیدا کرد و با گسترش مصرف آن ویژگی اعتیادآوریش مشخص شد. در ۱۷۲۹ مصرف تریاک در چین ممنوع شد. موازنه منفی تجاری انگلیس در مقابل چین موجب شد که انگلیسی‌ها برای افزایش صادرات خود و بهبود ذخایر ارزی‌شان، چینی‌ها را به مصرف تریاک که در هند کاشته می‌شد تشویق کنند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ تریاک

  • 340,000ریال
  • 300,000ریال

برچسب ها: مارتین بوت, منوچهر نوایی, تریاک, مواد مخدر, خشخاش, افیون, شیره, شیره کش خانه, تاریخ افیون, کتاب تاریخ تریاک