تاریخ تحولات سیاسی ایران

تاریخ تحولات سیاسی ایران

نویسنده: موسی نجفی - موسی فقه حقانی
ناشر: موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 650
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 4


مروری بر کتاب

بررسی مولفه های دین - حاکمیت - مدنیت و تکوین دولت - ملت در گستره ملی ایران

کتاب حاضر در برگیرنده ‏مباحثی در زمینه تاریخ تحولات سیاسی ایران طی پانزده قرن دوران اخیر از عصر صفویه تا عهد انقلاب اسلامی‏ می‏ باشد.مباحث کتاب بر اساس تاریخ تحولات سیاسی و بر محور (سنوات مهم تاریخی) و وقایعی که به نظر می‏ رسیده، نقطه‏ عطف اساسی بوده و به عنوان کلیدی برای یک برهه زمانی تلقی می ‏شده، تقسیم و فصل بندی شده است. 

در این ‏فصول مطالب بیشتر از حوزه (تاریخ نقلی) به سطح (تاریخ تحلیلی) منتقل گشته و در این قالب با نوعی مباحث اندیشه سیاسی و اجتماعی امتزاج یافته است. در این اثر سعی شده است موضوعاتی کلیدی و اساسی و بنیادین مثل (هویت ملی)، (مبانی ملیت ایرانیان)، (سیردولت - ملت در ایران)، استعمار غرب، نظام‏ های حکومتی و ماهیت آنها، اصلاح گران و اندیشه ‏هایشان و نهضت‏ ها وجنبش ‏های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و اعتلا و انحطاط ها در لابه لای سطور تاریخ جست و جو و برجسته شود.

یکی از اندیشمندان درباره فایده فهم تاریخ گفته است : تاریخ ، آئینه عبرت و درس عبرتی است که در آن ، حوادث جهان گذران با نقش های گوناگون تکرار می شود تا آیندگان از حصول علم و و اطلاع بر اسباب و علل پیدایش نیک و بد و سود و زیان احوال نیاکانشان پندها برگیرند و در مقام صلاح و اصلاح خود برآیند ؛ و اگر نه برای حصول این مرام باشد ، صرف عمر گرانمایه به داستان سرایی  و گفتن و نوشتن و یا خواندن و به خاطر سپردن یادگاری که به دوران های پیشین مربوط است و حال امروزی ما موثر نیست ، کاری است بیهوده.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ تحولات سیاسی ایران

  • 0ریال

برچسب ها: موسی نجفی, موسی فقه حقانی, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, جامعه شناسی سیاسی, تاریخ تحولات سیاسی, کتاب تاریخ تحولات سیاسی ایران