كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تاریخ بیست ساله ایران ؛ هشت جلدی

تاریخ بیست ساله ایران

نویسنده: حسین مکی
ناشر: امیر کبیر - نشر ناشر - علمی - علمی و فرهنگی - بنگاه ترجمه و نشر کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 4400
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1366 ~ 1359 - دوره چاپ : 4 ~ 2

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو


مروری بر کتاب

از کودتای ۱۲۹۹ تا سقوط دیکتاتوری پهلوی و تحمیلات متفقین به ایران

تاریخ بیست ساله ایران، نام اثری است هشت جلدی به نگارش و تالیف (و تحقیق) حسین مکی. این اثر از بسیاری از جهات یک اثر منحصر به فرد محسوب می‌گردد. برای نخستین بار در طول تاریخ معاصر ایران، نگارش و نشر یک اثر بیش از چهل سال به طول انجامیده‌است.

این اثر که بخش‌هایی از مجلد نخست آن در سال ۱۳۲۱ در روزنامه مهر ایران منتشر می‌شده، سر انجام در سال ۱۳۶۴ (جمعا چهل و سه سال) به چاپ جلد نهایی (جلد هشتم)رسیده‌است.

بر خلاف نام کتاب، این اثر به شرح وقایع ۱۲۹۹ تا ۱۳۲۳ (بیست و چهار سال) می‌پردازد.برخی معتقدند که کتاب‌های زندگانی سیاسی سلطان احمد شاه و نفت و نطق مکی (هر دو به قلم همین نویسنده)را نیز می‌توان به عنوان مقدمه و موخره تاریخ بیست ساله ایران در نظر گرفت.در خصوص این کتاب، مقالات مختلفی توسط نویسندگان داخلی و خارجی معاصر نگاشته شده و اسناد گزارش‌ها و راپورت‌های زیادی هم در ساواک و تامینات تهیه گردیده‌است.

از نقاط قوت این کتاب به نحوه استدلال و منابع قوی که در این کتاب استفاده شده و نیز به نثر افشاگرانه مکی در تالیف آن می‌توان اشاره نمود.همچنین ضعف در ارجاع به منابع و مستند سازی (علی رغم آنکه هنوز مطلب کذبی در آن یافت نشده‌است) و همچنین لحن جانبدارانه آن به لحاظ آنکه مکی خود به عنوان نماینده مجلس مخالف نقشی در جریانات داشته‌است، از نقاط ضعف کتاب به شمار می‌آیند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ بیست ساله ایران ؛ هشت جلدی

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 85951 - 25/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: حسین مکی, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ سیاسی ایران, پهلوی, رضاشاه, قاجار, کتاب تاریخ بیست ساله ایران