منو
سبد خرید

تاریخ بخارا ، کوقند و کاشغر

تاریخ بخارا ، کوقند و کاشغر
تاریخ بخارا ، کوقند و کاشغر
  • موجودی: موجود
  • مدل: 114256 - 82/6
  • وزن: 1.00kg
650,000 ریال

تاریخ بخارا ، کوقند و کاشغر

نويسنده:  میرزا شمس بخارائی 
تصحیح: محمد اکبر عشیق
ناشر: ميراث مكتوب
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 340
اندازه كتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ روکش کتاب کمی زدگی دارد

 

مروری بر کتاب  

«تاریخ بخارا، خوقند و کاشغر»، کتابى است به زبان فارسى که توسط محمد حسن خان یاور به دستور ظل ‏السلطان (مسعود میرزا فرزند ناصرالدین شاه) از متن ترجمه شده به زبان روسى، در  ١۴  صفر  ١٣٢١  ه.ق. به فارسى ترجمه شده است. متاسفانه هنوز متن اصلى این کتاب که به زبان فارسى نگارش یافته، منتشر نشده است. در مورد زمان تالیف این کتاب چیزى مشخص نیست، در خود کتاب هم اشاره اى به زمان تالیف آن نشده تا بتوان به حدس و گمان متوسل شد؛ ولى از آنچه که برمى‏ آید، نویسنده در سال  ١٧٨۴  م. به دربار امیر شاه مراد ( ١٧٨۴ - ١٨٠٠  م.) به خدمتى دیوانى راه یافته و توانسته رویدادهاى بخارا، خوقند و کاشغر را در سال  ١٨۵٩  میلادى به نگارش درآورد.

کتاب در دو بخش تدوین شده که هر دو بخش آن به سال  ١٢٧۶  ه.ق/  ١٨۵٩  م. پایان پذیرفته است. بخش اول از فرمانروایى امیر حیدر آغاز شده و به ذکر حکمرانان مملکت کاشغر پایان مى‏ پذیرد. در بخش دوم که از شرح حال امیر شاه مراد ( ١٧٨۴ - ١٨٠٠  م.) آغاز گردیده و به ذکر استیلا و سلطنت جهانگیر خواجه پایان مى‏ پذیرد، تاریخ هر رویداد نیز ذکر شده است. انتساب بخش نخست کتاب به مولف قطعى است و بخش دوم آن مى‏ تواند افزوده ناشر روسى کتاب؛ گرگریف باشد.

نویسنده به دلیل همنشینى و مصاحبت با درباریان و نیز اشرافى که بر رخدادهاى دوران شاهان منغیت داشته توانسته تالیف خود را از هر نظر کامل و فنى ارائه کند. بنابراین این کتاب به وقایع ‏نگارى و شرح رخدادهاى درباریان خلاصه نمى ‏شود؛ بلکه گوشه‏ هایى از تاریخ اجتماعى، اعتقادى و نظامى مردم آن سامان را در کنار رخدادهاى سیاسى بیان کرده است و گاهى هم نقش مردم را در لابلاى رویدادها مى‏ توان دید که همین گزارش‏ هاى گرانبها به ارزش و اهمیت کتاب افزوده است.

بُخارا یا بخارای شریف ، پنجمین شهر بزرگ ازبکستان، و مرکز استان بخارا است. شهر بخارا در جلگه واقع در مسیر سفلای رود زرافشان و کنار کانال شاهرود (شهر رود) واقع است.بخارا (همراه با سمرقند) یکی از دو شهر عمده تاجیکنشین و فارسی‌زبان ازبکستان است.

بر اساس گفته شفر، محقق فرانسوى، كتاب نخستين بار به همت گرگريف روسى به نام تاريخ بخارا، خوقند و كاشغر، تألیف ميرزا شمس بخارايى در سال 1860م. از فارسی به روسى ترجمه و در قازان به چاپ رسيده است. پس از آن به دستور مسعود ميرزا، فرزند ناصرالدين شاه از روسى به فارسی برگرداننده شد. در تصحيح اين كتاب، كه توسط آقاى محمداكبر عشيق صورت گرفته، سعى بر اين بوده كه با حفظ امانت چيزى از متن كاسته نشود. به همين جهت در مواردى كه كاتب نسخه در ضبط بعضى از كلمات يا سال‌ها اشتباه كرده است، در متن اصلى امانت كامل رعايت شده و در بخش تعليقات و توضيحات صحيح آن درج گرديده است.

تعليقات كتاب، كه يك سوم حجم كتاب را شكل مى‌دهد به همراه فهرست آيات، احاديث، اشعار و...، واژگان و اصطلاحات ديوانى، نام‌هاى كسان، نام جاى‌ها، كتاب‌ها، اقوام، قبايل، طوايف، فرق و زبان‌ها توسط مصحح به كتاب افزوده شده است. پاورقى‌هاى كتاب كه نيز توسط مصحح به كتاب افزوده شده به بيان نسخه بدل‌ها اختصاص يافته است. مؤلف همچنين پيش‌گفتارى مفصل در ابتداى كتاب نگاشته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات