کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
تاریخ باغ و باغ سازی در ایران

تاریخ باغ و باغ سازی در ایران

نویسنده: غلامرضا جمال الدین
ناشر: روزنه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 502
اندازه کتاب: خشتی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نظری خواست که بیند به جهان صورت خویش

خیمه در آّب و گل مزرعه آدم زد

سالیان درازی است که تحقیقات قابل توجهی در زمینه باغ و باغ‌سازی ایران و مطالعه این پدیده در برهه‌های مخنلف تاریخی منتشر می‌شود. این پژوهش‌ها چه در قالب کتاب و مقاله، و یا چه در قالب کنفرانس و همایش، همگی به نحوی در جستجوی شناخت و یا بازآفرینی باغ‌های این سرزمین هستند... .

در سنت زندگی ایرانی ، «باغ» جایگاهی بس ویژه دارد. شناخت جامع و فهم اصول و ویژگی‌های شکلی و سبکی باغ‌های اسلامی ایران ، و کشف و بررسی جنبه‌ها و ابعاد کیفی و کمی آن نیازمند به تحقیقات وسیع و بنیادین براساس رویکرد متناسب با آن است. باغ‌سازی اسلامی ایران ، پدیده‌ای چندوجهی و چندلایه است. سازمان فضایی و ابعاد معنایی در این پدیده ، همواره طی دوران مختلف تاریخی یکسان نبوده و به فراخور فرهنگ ، جهان بینی و شرایط اقتصادی و کشاورزی جامعه دوران خویش ، تغییرات و تفاوت‌هایی را به خود دیده است. تعریف و توصیف باغ و مفهوم آن در تاریخ معماری اسلامی ایران بسیار پیچیده‌تر و غنی‌تر از آن است که به نظر می‌آید  یا توسط محققان به تصویر کشیده شده است.

کتاب «تاریخ باغ و باغ‌سازی در ایران» به نگارش غلامرضا جمال‌الدین در پی تحلیل و بازخوانی باغ و باغ‌سازی به روایت متون و اسناد تاریخی است که در 18 فصل - با عنوان «روضه» در این کتاب - و 148 بخش - با عنوان «چمن» در این کتاب - فراهم آمده است.

درآمدی بر باغ و باغ‌سازی در ایران ، سده‌های نخست ، باغ‌های غزنویان ؛ باغ‌های خراسان قرن پنجم ، سلجوقیان و خوارزمشاهیان ، از تبریز تا هرات - نظام کاشت و آرایش درختان و گیاهان در باغ ، تیموریان ، باغ و باغ‌سازی در ارشادالزراعه ؛ گنجینه‌ای زیر غبار روزگار ، میرک سیدغیاث ، چادر و خیمه در باغ‌های تیموری و صفوی ، باغ‌های قزوین در دوره صفویه ، شهر اصفهان و سیمای آن _ میدان نقش جهان ، کاخ‌ها و باغ‌های پیوسته شاهی ، خیابان چهارباغ و باغ‌های حومه شهر ، شمال و باغ‌های فرح آباد و بهشهر ، باغ بلبل و کاخ هشت بهشت ، گیاهان و درختان در باغ‌های عصر صفوی ، مراسم و تفریحات در باغ‌ها و کوشک‌ها و کاخ‌های تیموری و صفوی ، بررسی کوشک و کاخ و باغ‌های عصر صفوی عناوین اصلی کتاب هستند.

این کتاب به دنبال آن است تا به جنبه‌های گوناکون باغ و باغ سازی، از معرفی و بررسی باغ‌های تاریخی دوره اسلامی، تا نظام کالبدی و کاشت و آرایش گیاهان و جنبه‌های عملکردی و معنایی آنها بپردازد. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ باغ و باغ سازی در ایران

  • ناشر: روزنه
  • کد کتاب: 49886
  • موجودی: در انبار
  • 950,000ریال
  • 855,000ریال

برچسب ها: غلامرضا جمال الدین, باغ, کشاورزی, معماری ایرانی, باغداری, باغساری, باغ در ایران, کتاب تاریخ باغ و باغ سازی در ایران