كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تاریخ ایوبیان ؛ جزء چهارم

تاریخ ایوبیان ؛ جزء چهارم

نویسنده: جمال الدین محمد بن سالم بن واصل
مترجم: پرویز اتابکی
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 380
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1 

کیفیت : عالی ~ در حد نو 


مروری بر کتاب

کتاب تاریخ ایوبیان ترجمه فارسی کتاب مهم مفرج الکروب فی اخبار بنی ایوب است که تک نگاری ممتازی در باره سلسه ایرانی تبار ایوبیان به قلم جمال الدین محمد بن سالم بن واصل است که خود بخشی از این دوره پر آشوب و بویژه جنگهای صلیبی را درک کرده و افزون برآنچه از کتب تاریخی ادوار قبل چون اکامل بن اثیر و البرق شافی از عماد کاتب و الروضتین از ابوشامه نقل کرده مشهودات و مسموعات شخص خود را به عنوان شاهدی عینی در دو مجلد آخ این کتاب به رشته تحریر کشیده و از این نظر سندی است موثق و بسیار با ارزش .

حکومت ایوبیان با آغاز حکمرانی صلاح الدین ایوبی و در پی مرگ العاضد، واپسین خلیفه فاطمی (م. ۵۶۷ق.) در مصر آغاز شد و با شکست توران شاه پسر نجم الدین ایوب بن الملک الکامل محمد، هشتمین و واپسین حکمران ایوبی، در شام از مغولان، پایان یافت. 
هنگام لشکرکشی سپاه نورالدین محمود زنگی اتابک سلجوقیان که از سوی سلجوقیان حاکم منطقه شام بود و خاندان ایوبی در خدمت وی بودند، او برای نجات العاضد فاطمی از سلطه وزیر خائن وی، شاور اسدی، به مصر رفت. در این هنگام، او در تدارک ائتلاف با صلیبیان بود و قصد بازکردن پای آنان را به مصر داشت. فرماندهی سپاه شام بر عهده «اسدالدین شیرکوه» بود. وی صلاح الدین جوان را همراه خود به مصر برد و فرماندهی بخشی از سپاهیان را به او سپرد. موفقیت وی در شکست هم زمان شاور و صلیبیان، سبب خوشنودی خلیفه و سپردن منصب وزارت فاطمیان اسماعیلی به شیرکوه سنی شد. 

شیرکوه پس از دو ماه و اندی درگذشت و خلیفه فاطمی از میان همه رجال سیاسی، خلعت وزارت بر اندام صلاح الدین جوان و بی تجربه پوشاند و او را «الملک الناصر» لقب داد. این کار نه تنها اهداف وی را محقق نکرد؛ بلکه باعث ایجاد درگیری میان صلاح الدین و فاطمیان و همه شیعیان شد. سرانجام خلافت دراز مدت فاطمیان به دست این وزیر سنی برافتاد.
پیروزی ایوبیان شافعی که به لحاظ سیاسی تابع خلافت عباسی بودند و با آنان اشتراک مذهبی نیز داشتند، مایه پیروزی عباسیان در غرب دنیای اسلام به شمار می‌آمد. صلاح الدین برای مشروعیت دادن به کارهایش، خود را به بنی عباس نزدیک کرد و همواره آنان را از کارهای خویش آگاه و از خلیفه تقاضای مجوز می‌کرد.

عباسیان با فرستادن خلعت‌های گرانبها و اعطای القاب و عناوین ویژه، رضایت خود را از کارهای وی ابراز می‌کردند. همین عامل، زمینه غلبه او بر شام، حجاز و یمن را پدید آورد و او توانست از این موقعیت برای آزاد کردن قدس شریف از اشغال صلیبی‌ها استفاده کند. نبرد با صلیبیان که بیشتر وقت صلاح الدین به آن گذشت و سرانجام به آزادی قدس انجامید، مایه شهرت و محبوبیت فراوان برای وی نزد اهل سنت و دستگاه خلافت عباسی گشت....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ ایوبیان ؛ جزء چهارم

  • 500,000ریال

برچسب ها: جمال الدین محمد بن سالم بن واصل, پرویز اتابکی, جنگ های صلیبی, اسلام و اروپا, تاریخ سیاسی اسلام, تاریخ اروپا, ایوبیان, فاطمیون, تاریخ اسلام, کتاب تاریخ ایوبیان ؛ جزء چهارم