منو
سبد خرید

تاریخ ایل قشقایی ؛ خاطرات میرزا نصرالله خان قهرمانی ، معین دفتر

تاریخ ایل قشقایی ؛ خاطرات میرزا نصرالله خان قهرمانی ، معین دفتر
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ ایل قشقایی ؛ خاطرات میرزا نصرالله خان قهرمانی ، معین دفتر
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 142393 - 60/2
  • وزن: 1.10kg
0 ریال

تاریخ ایل قشقایی

به کوشش: کاوه بیات
ناشر: نامک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 768
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1399 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

خاطرات میرزا نصرالله خان قهرمانی ، معین دفتر - مصور

میرزا نصرالله خان قهرمانی (۱۲۵۴_۱۳۳۳ ش) ملقب به معین دفتر ، بیش از سه دهه از سال های منجر به انقلاب مشروطه تا بر آمدن نظام پهلوی به عنوان منشی و مستوفی در خدمت عبدالله خا‌ن ضرغام الدوله و اسماعیل خان صولت الدوله ، ایلخانان قشقایی بود و خاطرات او از این دوره و ادوار بعد و همچنین گزارش او درباره طوایف و تیره های مختلف ایل قشقایی ، تا بدین جا و تا شناسایی احتمالی دیگر منابع مشابه ، مهم ترین گزارش برجای مانده از تاریخ معاصر ایل قشقایی است ؛ تاریخی به هم تنیده در تاریخ پر فراز و نشیب ایران و پیوسته با حیات ملی ایران.

ایل قشقایی به دلیل قدرت و اهمیت سیاسی اش در تمامی حوادث آن دوره، نهضت مشروطه و استقرار نظام سیاسی حاصل از آن، حوادث جنگ اول جهانی و بالاخره تحولات منجر به سقوط قاجاریه و بر آمدن دولت رضاشاهی نقش مهمی داشته است؛ نقشی که تاکنون بیشتر از یک منظر بیرونی یعنی از ورای گزارش های برجای مانده از منابع دولتی ، نمایندگان قدرت های خارجی ، گزارش وقایع نگاران شهری و دیگر مآخذ مشابه به تصویر در آمده است. حال آن که حوادث و تحولاتی از آن دست از یک منظر دیگر یعنی یک نگارنده درونی نیز می تواند روایت شود و آثاری چون خاطرات معین دفتر نصرالله قهرمانی یکی از نمونه های اررزشمند آن است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات