منو
سبد خرید

تاریخ ایران کهن

تاریخ ایران کهن
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ ایران کهن
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 139128 - 76/4
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 105 = 140
0 ریال

تاریخ ایران کهن

نویسنده: هوشنگ طالع
ناشر: سمرقند
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 692
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1393- دوره چاپ: 2

کیفیت : نو ؛ اول کتاب نوشته تقدیمی دارد

 

مروری بر کتاب 

 10762 تا 1438 پيش از ميلاد مسيح، 11383 تا 2059 پيش از هجرت پيامبر از مكه به مدينه

8994 پيش از ميلاد زرتشت تا 330 ميلاد زرتشت

نويسنده، تاريخ كهن ايران را شامل فاصله زماني ميان آغاز هزاره كيومرث تا پايان كار دين - دولت باورمند به آئين زرتشت (از 6765 تا 1438 قبل از ميلاد) در ايران مي داند. در اين مدت سلسله هاي پيش داديان، فريدونيان، كيانيان و لهراسبيان، به ترتيب اداره كشور را در دست داشته اند. مولف در اين باره مي نويسد:

... در هزاره فريدون، تاريخ شكل دقيق تر مي گيرد. در اين هزاره در كنار فريدون، ايرج، منوچهر، نوذر، زوتهماسب، گرشاسب، كيقباد، كيكاووس، كيخسرو، لهراسب و گشتاسب نيز حضور دارند. بدين سان تاريخ كهن ايران كه تا اين مرحله بيشتر موضوعي است، شخصيتي - موضوعي مي شود. يعني همه آنچه كه در عرض هزار سال در اين سرزمين انجام شده، از پيشرفت در زمينه تمدن و فرهنگ گرفته تا نبردها و ... تنها تحت نام فرد شاخص يا نماد هزاره ثبت و ربط نشده است بلكه دقيق تر شده و با نزديكتر شدن به زمان زرتشت، كارها بر پايه شخصيت - موضوع گزارش شده است...

بخش مهمي از كتاب، شرح گردآوري و تنظيم تاريخ فرهنگ و تمدن ايران توسط يعقوب ليث صفاري است. سرگذشت آثار و منابع مكتوب كهن فارسي و روند به نظم درآمدن شاهنامه عظيم فردوسي، كه فصل مهم ديگري را در اثر شامل مي شود، خواننده را با نحوه گردآوري و جمع آمدن گرانسنگ ترين متن ادب فارسي آشنا مي سازد. در اين قسمت، از آغاز به كار فردوسي و همت او براي شروع كار سترگ شاهنامه، موانع و نامرادي هاي روزگار و نيز انگيزه او در برگرداندن تاريخ تمدن و فرهنگ ايران از نوشتار به شعر، سخن به ميان آمده است. اين موضوع در فصل هاي شاهنامه و شاهنامه سرايي، اسناد و مآخذ  ايران كهن، تور و ترك - توران و تركان و پايه هاي زمان گذاري بر تاريخ كهن ادامه پيدا مي كند.

فصل ديگر كتاب با عنوان " تاريخ كهن ايران " مشتمل بر اين بخش هاست: هزاره كيومرث، هزاره هوشنگ، هزاره جمشيد، هزاره ضحاك، پيدايي ناسيوناليسم ايران، روشن سازي جهان بيني انساني ملت ايران، تثبيت مرزهاي ايران و توران، داستان هاي پهلواني، زايش تراژدي، شكوفايي دانش پزشكي، نخستين جنگ هاي ديني، پيدايش عرفان، فلسفه، شعر و ...در بخش " شكوفايي شعر ايران " آمده است:

... در لهجه هاي ميانه ايراني ، تقريبا همه جا به بازمانده هايي از اشعار و گاه به منظومه هاي قابل توجهي بازمي خوريم و از آن جمله است در آثار مانوي و زرواني و پهلوي شمالي (پارتي اشكاني) و پهلوي جنوبي (ساساني، پارسي ميانه) و سغدي و ختني. اشكال بزرگ براي يافتن متون بازمانده از لهجه هاي ميانه ايران عبارت است از خطوط ناقص سرياني آنها و عدم تحرير بسيار از مصوت ها و ..."

واپسين فصل كتاب " گسل اسناد و مدارك كهن ايران " نام دارد كه در آن از نابودي اسناد و مدارك يك هزار و پانصد ساله تاريخ ايران همزمان با پايان دوران پادشاهان باورمند به آئين زرتشتي سخن رفته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات