تاریخ ایران کمبریج ؛ جلد سوم ؛ سه جلدی

تاریخ ایران کمبریج ؛ جلد سوم

نویسندگان: احسان یارشاطر,گئو ویدن گرن,شلومبرژه,مری بویس,ویلیام بیلی و ایلیا گرشویچ
مترجم: تیمور قادری , احسان یارشاطر
ناشر: مهتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 949
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

از سلوکیان تا فروپاشی دولت ساسانیان

«دوران سلوکیان، پارتیان و ساسانیان»، که دوره ای تقریباً هزار ساله را در بر می گیرد، در دو قسمت (دو مجلد) و نُه بخش تدوین شده است. قسمت اول شامل چهار بخش، با مقدمه ای مفصل از احسان یارشاطر، ویراستار این جلد، در باره سنتهای ایرانی پیش از دوره ساسانی و اوضاع اجتماعی و مناسک دینی و مناسبات فرهنگی ایران باستان آغاز می شود. بخش اول، با عنوان «تاریخ سیاسی»، در باره تاریخ سیاسی سلوکیان و اشکانیان و ساسانیان، بخش دوم در باره سکه شناسی، بخش سوم در باره تاریخ روایی ایران و بخش چهارم در باره مناسبات ایران و همسایگانش در آن روزگار است. 

برخی از نویسندگان این مجلد عبارت اند از: بیکرمان، بیوار،ریچارد نلسون فرای، دیوید سلوود، دیوید مارشال لانگ، نینا گارسویان، کلیفورد ادموند باسوورت و گابن. قسمت دوم از جلد سوم، ادامه قسمت اول و شامل پنج بخش (پنجم تا نهم) است: بخش پنجم در باره نهادهای اجتماعی، بخش ششم در باره تاریخ دینی و بخش هفتم و هشتم در باره تاریخ هنر، خط و زبان و ادبیات دوره سلوکیان و پارتیان و ساسانیان است. بخش پایانی کتاب، کتاب شناسی است که در آن به منابع تاریخ پارتیان و ساسانیان و نقد منابع پرداخته شده است.

فهرست

جلد اول: سلوکیان
جلد دوم: اشکانیان
جلد سوم: ساسانیان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ ایران کمبریج ؛ جلد سوم ؛ سه جلدی

  • ناشر: مهتاب
  • کد کتاب: 91696
  • موجودی: در انبار
  • 1,540,000ریال
  • 1,390,000ریال

برچسب ها: احسان یارشاطر, گئو ویدن گرن, شلومبرژه, مری بویس, ویلیام بیلی و ایلیا گرشویچ, تیمور قادری, اشکانیان, ساسانیان, سلوکیان, تاریخ ایران کمبریج, کتاب تاریخ ایران کمبریج ؛ جلد سوم