منو
سبد خرید

تاریخ ایران کمبریج ، جلد هفتم ، دوره پهلوی

تاریخ ایران کمبریج ، جلد هفتم ، دوره پهلوی
-12 %
تاریخ ایران کمبریج ، جلد هفتم ، دوره پهلوی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 125983- 111/2
  • وزن: 1.20kg
  • SKU: 26916
1,450,000 ریال
1,650,000 ریال

تاریخ ایران کمبریج 

نویسنده: پیتر اوری, گاوین هامبلی , چارلز ملویل
مترجم: تیمور قادری
ناشر: مهتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 770
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

قسمت سوم ؛ دوره پهلوی

طرح تألیف تاریخ ایران کمبریج را نخستین بار در ۱۹۵۹ آرتور آربری و قدس نخعی، سفیر ایران در لندن، ارائه دادند.شرکت ملی نفت ایران با سرمایه‌ای بالغ بر ۰۰۰، ۲۵ پوند، بودجه این طرح را تأمین کرد؛ لیکن پس از چندی، این سرمایه از بین رفت و مؤسسه مطالعات ایرانی در واشینگتن برای مجلد دوم، مؤسسه یارشاطر وابسته به دانشگاه کلمبیا برای جلدهای ششم و هفتم و شاهزاده ابونصر عضد برای جلد هفتم، کمکهای مالی بلاعوضی کردند و انتشارات دانشگاه کمبریج چاپ این اثر را با عنوان The Cambridge History of Iran (تاریخ ایران کمبریج) به عهده گرفت.

بخش سوم کتاب به تحولات اقتصادی اجتماعی در سال های 1921 تا 1979(دوران حکومت رضا شاه و محمدرضاشاه) نظر دارد. این بخش خود به دو فصل توسعه اقتصادی و صنعت نفت تقسیم شده است. در بخش توسعه اقتصادی اقتصاد ایران در سال‌های آغازین سده بیستم و دوره دو پادشاه بررسی می‌شود و در آن با ارائه جداول گوناگون بخش‌های خرد وکلان اقتصادی در هر دوره به مقایسه و تحلیل گذاشته می‌شود. این بخش را ک.س.مک لاکلان استاد جغرافیا در مدرسه مطالعات شرق آفریقای دانشگاه لندن نوشته است.

فصل پنجم این کتاب به صنعت نفت اختصاص داد که در آن مباحثی چون دوره اعطای امتیاز،امتیاز دارسی، ملی شدن صنعت نفت و تشکیل کنسرسیوم نفتی، و روابط خارجی مبتنی بر صنعت نفت آورده شده است. این فصل را رونالد پری تاریخ نگار شرکت نفت انگلیس به رشته تحریر در‌آورده است.

بخش چهارم کتاب به زندگی دینی و فرهنگی ایران پرداخته شده است بخش‌های مذهبی و دینی را حامد الگار اندیشمند عرب تبار نوشته است که پیش از این هم در زمینه ایران و مذهب در ایران مطالعات و‌آثاری داشته است.الگار مقاله‌اش را به دوفصل تقسیم کرده است،‌فصل ششم نیروها و جریانات مذهبی ایران در سده‌های 18 و 19 و  فصل هفتم نیروهای مذهبی در ایران قرن بیستم.

فصل هشتم کتاب به تفریحات عمومی، رسانه‌ها، تغییر اجتماعی در ایران قرن بیستم اختصاص دارد که پیتر چالکوفسکی( استاد زبان فارسی در دانشگاه نیویورک) آن را نوشته است.در فصل نهم پیتر آوری چاپ، مطبوعات و ادبیات در ایران جدید را مورد بررسی قرار داده است.فصل دهم کتاب به نقاشی ایران در دوسده 18 و 19 و د رفصل یازدهم هنرهایی چون معماری فلزکاری و صنایع نساجی در قرن 18 و 19 پرداخته شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات